Wybierz region

Wybierz miasto

  Imielin: Zbiornik Imieliński czy Dziećkowicki?

  Autor: Ksenia Klimczyk

  2006-06-13, Aktualizacja: 2006-06-13 11:06 źródło: Dziennik Zachodni

  Pierwszą nazwę stosują geografowie, umieszczając ją na mapach, i urzędnicy. Drugą posługują się menedżerowie oraz osoby związane z przedsiębiorstwem zarządzającym zbiornikiem.

  Pierwszą nazwę stosują geografowie, umieszczając ją na mapach, i urzędnicy. Drugą posługują się menedżerowie oraz osoby związane z przedsiębiorstwem zarządzającym zbiornikiem.
  - Historycznie, zwyczajowo i administracyjnie zbiornik nazywa się Imieliński - podkreśla Jan Chwiędacz, burmistrz Imielina.

  Z pola do jeziora

  Rodowód zbiornika, a równocześnie zamieszania z nomenklaturą, jest związany z wydobyciem piasku. W tym rejonie prowadziła działalność kopalnia "Maczki-Bór". Pole piaskowe znajdowało się w Dziećkowicach. Gdy piasek się skończył, rozpoczęto wydobycie w Imielinie, który wówczas należał, podobnie jak Dziećkowice, do Mysłowic. Nowe miejsce wydobycia nazwano Polem Piaskowym Dziećkowice 2. W tym czasie Pole Dziećkowice 1 zostało zasypane odpadami z elektrowni. W latach 70. i na początku 80. drugie pole również zostało wyeksploatowane. Uznano jednak, że będzie ono dobrym rezerwuarem wody dla Huty Katowice.

  Zbiornik został napełniony wodą z Soły i Skawy. Wybudowano rurociągi oraz przepompownie. Po pewnym czasie okazało się, że huta nie potrzebuje tyle wody. Uzdatnioną skierowano więc do aglomeracji górnośląskiej.

  Zapis w księgach


  Przy zbiorniku znajduje się tablica informująca, że jest to Zbiornik Wody Dziećkowice należący do Przedsiębiorstwa Usług Wodociągowych w Dąbrowie Górniczej.

  - Do Przedsiębiorstwa Usług Wodociągowych Spółka z o. o. wniesiono aportem rzeczowym między innymi zbiornik wodny pod nazwą Dziećkowice, o pojemności ok. 50 mln m sześc. Akwen ten położony jest na obszarze dwóch gmin: Chełm Śląski i Imielin. Nazwa "Zbiornik Dziećkowice" zapisana jest w księgach wieczystych oraz wszystkich pozostałych dokumentach spółki. O utworzeniu zbiornika pod tą nazwą oraz całego autonomicznego systemu wodnego zadecydowano w momencie podjęcia decyzji o budowie Huty Katowice, a więc ponad 30 lat temu. Obecnie Zbiornik Dziećkowice zasila Stację Uzdatniania Wody Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego, oraz takie zakłady jak Mittal Steel Poland, Koksownia Przyjaźń, Saint Gobain Glass Polska, MZGK Chełmek - mówi Wojciech Duda, dyrektor naczelny Przedsiębiorstwa Usług Wodociągowych w Dąbrowie Górniczej.
  Klaudiusz Cepa

  Dla nas jest to po prostu zalew. Inaczej się nie mówi. Idzie się nad zalew, jedzie się nad zalew... Innej nazwy się nie używa.


  Halina Jurczyk

  Powinien się nazywać Zbiornikiem Imielińskim, bo leży w Imielinie, ale dla nas i tak nie ma to znaczenia, bo mówi się po prostu "zalew".  Komentarz DZ

  Na pierwszy rzut oka opisana przez DZ rozbieżność nie powoduje żadnych kłopotów. Odpadają sprawy meldunkowe, czy związane z obrotem gruntami. Byłoby jednak dobrze, gdyby w papierach wszystko się zgadzało.

  Wiele lat temu wybierając się nad Zbiornik Dziećkowice (nad taki mnie zaproszono), dojechałem do miejscowości o tej nazwie. Nie zapomnę zdziwienia ekspedientki w sklepie, którą zapytałem o drogę. - Jakie jezioro? U nas nie ma żadnego jeziora - odpowiedziała i, co gorsza, nie potrafiła wskazać, gdzie Zbiornik Dziećkowicki jest.

  Utrwalenie na mapach nazwy "Zbiornik Imieliński" na pewno pomaga nie zabłądzić. Przynajmniej do momentu, kiedy turysta stanie na brzegu i przeczyta, że znalazł się nad... Zbiornikiem Dziećkowice.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)