Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

90 lat kobiet w Policji. Najwięcej policjantek jest w garnizonie śląskim [ZDJĘCIA]

zal/mat. prasowe
W tym roku mija 90 lat, od kiedy kobiety pełnią służbę w polskiej Policji! Wiedzieliście, że najwięcej pań służy w garnizonie śląskim?! W naszej galerii prezentujemy zdjęcia policjantek ze śląskiego garnizonu [i nie tylko], oraz fotografie z Międzynarodowej Konferencji Naukowej "90 lat kobiet w Policji".

Kobiety w polskiej Policji

Powołana w 1919 roku Policja Państwowa była początkowo formacją typowo męską. Pierwsze panie zostały przyjęte dopiero w 1925 roku. Dziesięć lat później zorganizowano pierwsze umundurowane oddziały policji kobiecej do spraw nieletnich. Po wojnie kobiety zaczęto zatrudniać w 1963 roku.

W 1925 roku, 6 lat po powołaniu formacji, na pierwszy kurs policji kobiecej zapisało się 30 pań.

Według stanu na dzień 1 czerwca 2015 r. liczba policjantów pełniących służbę wyniosła 97564, w tym 14932 kobiety. Ponadto w Policji zatrudnionych jest około 18 tys. kobiet – pracowników cywilnych Policji.

Najwięcej kobiet:

pełni służbę w:
KWP w Katowicach (garnizon śląski): 3735 policjantek,
KSP (garnizon stołeczny): 3200 policjantek,
KWP we Wrocławiu (garnizon dolnośląski): 3177 policjantek,

jest zatrudnionych w:
KWP w Katowicach (garnizon śląski): 1603 pracownice Policji,
KWP we Wrocławiu (garnizon dolnośląski): 1439 pracownic Policji;
KSP (garnizon stołeczny): 1337 pracownic Policji.

Policjantka z Rudy Śląskiej została laureatką konkursu "Policjant, który mi pomógł"

Międzynarodowa Konferencja Naukowa "90 lat kobiet w Policji".

W tym roku mija 90 lat, od kiedy kobiety pełnią służbę w polskiej Policji - z tej okazji zorganizowano w ubiegłym tygodniu w Sejmie: Międzynarodową Konferencję Naukową "90 lat kobiet w Policji".

Konferencja rozpoczęła się otwarciem wystawy pn. „90 lat Kobiet w Policji”.

"90 lat temu kobiety stanęły na straży prawa w Polsce; czujemy się bezpieczniej wiedząc, że w służbach mundurowych są funkcjonariuszki - mówiła premier Ewa Kopacz. Premier mówiła, że dzisiaj widok kobiety w mundurze nikogo nie dziwi. "Tak jak nie dziwi, że premierem polskiego rządu może być kobieta, marszałkiem Sejmu może być kobieta. Żyjemy w XXI wieku i doceniamy tę postawę polskich kobiet zawsze bardzo zdecydowanych, zdeterminowanych, z charakterem, które potrafiły sprawdzać się na różnych polach" - powiedziała Kopacz. Przekonywała, że Polki i Polacy czują się bezpieczniej dzięki temu, że w służbach mundurowych są funkcjonariuszki. "W swojej służbie, nieprzypadkowo w służbie policyjnej, mundurowej wiecie, co znaczy służyć obywatelom" - powiedziała Kopacz. "Zanim pomyślicie o sobie, swoich najbliższych, a będziecie w akcji, będziecie myślały o tych, którym trzeba pomóc" - dodała.

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska przypomniała, że w 1925 r., już pięć lat po ukształtowaniu się polskiej policji pojawiły się w niej kobiety. Pierwsze absolwentki kursu policyjnego zasiliły szeregi urzędu śledczego Warszawy i policję kryminalną w Łodzi - przypomniała marszałek Sejmu. "Na pierwszy kurs zgłosiło się zaledwie 30 kandydatek, ale musiały sprostać bardzo restrykcyjnym wymaganiom. Policjantką mogła zostać wyłącznie panna albo bezdzietna wdowa. Musiała być w wieku od 25 do 45 lat. Musiała się również zobowiązać, że przez 10 lat nie wyjdzie za mąż" - mówiła Kidawa-Błońska.

O dumie z policjantek i policjantów mówiła minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska. Według niej pierwsza nominacja generalska w policji dla kobiety to otwarcie nowej karty w historii tej formacji. Minister podkreślała rolę kobiet w policji - kompetencje, aktywność, podnoszenie standardów i budowanie dobrych relacji w policji. "Policja dobrze służy Polsce. Rzeczpospolita może liczyć na swoje policjantki i policjantów" - powiedziała szefowa MSW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto