A jednak Skrzynecki! 55-letnia Piwnica Pod Baranami na urodzinach 55-letniej biblioteki w Tychach

- Skrzynecki był trochę jak Wajda, który potrafi wpatrywać się w swoich aktorów, niewiele się odzywając, i dopiero jak trafiają w to, o co mu chodzi, wtedy to kupuje. Skrzynecki wiedział, jak wykorzystać talent ludzi Piwnicy, umiał wydobyć ich potencjał – opowiadał Wacław Krupiński, autor „Głów piwnicznych”, dzisiejszy gość X Tyskich Dni Literatury.

Opowiadał, jak próbował przeprowadzić wywiad z Piotrem Skrzyneckim w jednej z krakowskich knajp. Nie dało się, bo raz po raz ktoś podchodził, witał się, zagadywał. Wreszcie Skrzynecki zaprosił Krupińskiego do siebie, do swojego mieszkania, gdzie cała podłoga była zastawiona książkami

– Dopiero tam mogliśmy pogadać. Tam powstał wywiad-rzeka. Żałuję, że wtedy trzeba było oszczędzać taśmy i nie mogłem zachować tego nagrania – wspominał gość.

Jakkolwiek w swojej książce Krupiński stara się dowieść, że Skrzynecki nie był jedynym motorem napędowym „Piwnicy”, to jednak trudno o nim nie mówić. Był człowiekiem nieprzeciętnym.

- Ola Maurer wspomina, że kiedy do nich przychodził z wizytą, to ona zakładała najładniejszą suknię, a mąż – frak – opowiadał Krupiński. – U Pawluśkiewiczów pamiętają jego prezenty świąteczne z oryginalnymi wpisami…

Gdyby żył, we wrześniu skończyłby 81 lat. 27 kwietnia przyszłego roku minie 15 lat od jego śmierci.
W tym roku „Piwnica” świętowała 55. urodziny. Zmieniła się przez ten czas.

- W latach 50. i 60. tworzyło ją sześć-dziewięć osób. Była kabaretem opartym na słowie. Dziś „Piwnica” liczy około 30 artystów i mówi się, że jest rewią piosenek – powiedział Krupiński na zakończenie spotkania.

Po spotkaniu z Wacławem Krupińskim 55-letnia Piwnica dała koncert na deskach Teatru Małego, koncert inaugurujący X Tyskie Dni Literatury przypadający w 55. roku istnienia tyskiej biblioteki.

Jutro w ramach X Tyskich Dni Literatury – spotkanie z Marcinem Mellerem i Anną Dziewit-Meller, autorami książki o Gruzji. Rozpocznie się o godz. 18.30 w szkole muzycznej. Wstęp wolny.**

  • Dziennik Zachodni
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.