Pierwsze nowoczesne autobusy dotarły już do Czechowic-Dziedzic Pierwsze nowoczesne autobusy dotarły już do Czechowic-Dziedzic

Pierwsze nowoczesne autobusy dotarły już do Czechowic-Dziedzic. (© fot. arc)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach dotarły już dwa nowoczesne autobusy. Do połowy przyszłego roku będzie ich w mieście sześć.

W miejskiej firmie przewozowej zrewolucjonizowany zostanie także system pracy. Wszystko dzięki realizacji unijnego projektu "Nowoczesna komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach - zakup autobusów oraz wdrożenie systemu zarządzania flotą".

Wartość tego projektu to ponad 6,7 mln zł, z czego fundusze europejskie wykładają ponad 4,6 mln zł.

- Autobusy, które już wkrótce wyjadą na trasy, to pojazdy niskopodłogowe, umożliwiające łatwe wejście i wyjście z wozu. Każdy będzie miał stanowisko do mocowania wózków inwalidzkich wraz z przyciskiem informującym o zamiarze wysiadania przez osobę niepełnosprawną. Dzięki specjalnemu podestowi autobusy będą dostępne dla wszystkich - wyjaśnia Tomasz Kudzia z Wydziału Strategii, Rozwoju i Promocji UM w Czechowicach-Dziedzicach.

Nowe autobusy wyposażone będą m.in. w system ochrony przed ściśnięciem drzwiami. Zwiększeniu bezpieczeństwa ma służyć system zarządzania flotą, wykorzystujący najnowocześniejsze technologie w dziedzinie lokalizacji, informacji o terenie oraz łączności. Do końca roku wprowadzony ma zostać w 95 procen-tach. Dzięki systemowi GPS dokładnie będzie można śledzić pozycję poszczególnych autobusów oraz zdarzenia podczas jazdy czy postoju. Zamontowane w autobusach kamery będą śledziły to, co dzieje się w ich wnętrzu oraz przed nimi. Obraz będzie się wyświetlał na monitorze w kabinie kierowcy i zapisywał na dysku twardym. Centrum wizualizacji obrazu z monitoringu powstaje już w siedzibie PKM.

Zainstalowane w autobusach czujniki pozwolą na bieżące liczenie pasażerów, a ich dodatkowej wygodzie służył będzie automat do sprzedaży biletów. Tablica informacyjna o systemie pojawi się na głównym przystanku autobusowym w sąsiedztwie dworca PKP.
Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!