Ulica Krakowska będzie reprezentacyjnym deptakiem Bierunia Ulica Krakowska będzie reprezentacyjnym deptakiem Bierunia

Ulica Krakowska będzie reprezentacyjnym deptakiem Bierunia (© Fot. arc)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Przebudowana jest już ulica Macieja, zmodernizowany most nad potokiem Stawowym, teraz jeszcze trzeba przebudować most nad Mleczną oraz dokończyć modernizację ul. Krakowskiej i projekt "Usprawnienie komunikacyjne centrum miasta Bierunia" będzie zakończony.

Całość opiewa na ponad 4,5 mln zł, z czego prawie 2,7 mln zł to pieniądze z funduszy europejskich (blisko 60 proc.). Prace ruszyły w 2007 r. i mają się zakończyć w tym roku.

- Ulica Macieja to była dziurawa ulica, częściowo asfaltowa, częściowo wyłożona kostką. Teraz cała jest pokryta kostką betonową, ma granitowe krawężniki, a wzdłuż chodnik. Na tej ulicy wykonana została też kanalizacja deszczowa, przez co woda z rynien nie spływa już bezpośrednio na chodnik i ulicę, tylko znika w rurach - opowiada Andrzej Bialik, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Miejskich UM w Bieruniu.

Przy okazji remontu ul. Macieja na jej skrzyżowaniu z ul. Oświęcimską powstała wysepka, która wymusza zwolnienie ruchu.

Przez most nad potokiem Stawowym mogą teraz przejeżdżać auta ważące nawet do 40 ton, podczas gdy przed remontem obowiązywało tam ograniczenie do 3,5 t. Dzięki temu teraz, podczas remontu mostu nad Mleczną, możliwy jest dojazd ciężkich samochodów do mleczarni przy ul. Macieja.

Najbardziej spektakularna część tego projektu to przebudowa ul. Krakowskiej prowadzącej od rynku do drewnianego kościółka św. Walentego. Ruch samochodowy ma być tam ograniczony tylko do aut osobowych. Wygodniej będą mieli piesi, którzy wcześniej musieli przemykać pod ścianami domów. Trakt będzie wolny od pajęczyny drutów elektrycznych. Kable schowane zostaną pod ziemią. - Remont obejmuje też, jak na ul. Macieja, wykonanie kanalizacji deszczowej - mówi Bialik. - Tym samym zwiększa się bezpieczeństwo zimą, kiedy woda spływająca na ulicę zamarza i zamienia ją w ślizgawkę.

Krakowska zostanie należycie oświetlona, czego do tej pory nie było. Zakończenie przebudowy planowane jest na październik tego roku.
Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!