Wyburzenie kortów im. Jadwigi Jędrzejewskiej w Katowicach najgorszą realizacją w przestrzeni publicznej ubiegłego roku, zaś najlepszą – rewitalizacja nabrzeża jeziora Paprocany w Tychach. To wyniki tegorocznych plebiscytów Betonowa Kostka i Superjednostka, organizowanych od lat przez Stowarzyszenie Moje Miasto z Katowic.

Nominacje, które do SMM spływały od mieszkańców aglomeracji w lutym i marcu oceniało jury w składzie Hubert Bronicki z Teatru Rawa, socjolog miasta dr Krzysztof Bierwiaczonek, Kuba Nagórski i Magda Giertuga z agencji kreatywnej Kręci Się!, Karol Piekarski z Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Maciej Skobel – założyciel galerii Dwie Lewe Ręce oraz dr Jacek Siebel, dyrektor Muzeum Historii Katowic.

Jak relacjonuje Martyna Fołta z SMM najbardziej burzliwa dyskusja toczyła się wokół nominacji do Betonowej Kostki dla katowickiej strefy kultury. - Nie wszyscy członkowie komisji zgodzili się z krytyką rozwiązań urbanistycznych tego obszaru – dodaje.

Realizacji bronił m.in. Piekarski. - Należy zastanowić się, co zrobić by Strefa Kultury była cały czas żywa. Trzeba zaprojektować odpowiednie usługi dla tego obszaru, by wykorzystać jego potencjał – mówił.
.
Bardziej krytyczni okazali się natomiast przedstawiciele Teatru Rawa. Ewa Kubiak stwierdziła, że instytucje zlokalizowane w strefie powinno się umieścić w różnych częściach miasta. Jej wątpliwości wzbudził też koszt inwestycji. - Wydano mnóstwo pieniędzy na obiekty będące wyrazem urzędniczej megalomanii, tymczasem Katowice to miasto, które pustoszeje. Pytanie czy nowe gmachy sprawią, że Katowice przyciągną ludzi? - pytała Kubiak.

Z kolei dr Bierwiaczonek zwrócił uwagę na niewłaściwy proces projektowania miasta. - Najpierw stworzono przestrzeń, a później zastanawiamy się jak ją wypełnić i jak przyciągnąć ludzi. Obecnie najlepiej pod tym względem radzi sobie NOSPR, który jest tłumnie odwiedzany i gdzie trudno kupić bilet na koncert - zauważył socjolog.

- Ostatecznie spośród pięciu nominacji do Betonowej Kostki Strefa Kultury zajęła trzecie miejsce. Dużo krytycznych uwag zebrały też żółte barierki oddzielające ruch pieszych od samochodowego w centrach miast, które zajęły drugie miejsce – wyjaśnia Fołta.

Z kolei spośród pięciu nominacji do Superjednostki najwięcej przychylnych głosów zebrała rewitalizacja nabrzeża jeziora Paprocany w Tychach.

- Należy docenić fakt, że zaprojektowano to miejsce z myślą o rodzinach z dziećmi. Świetne jest połączenie zapewnienia bezpieczeństwa z możliwościami zabawy - pochwalił projekt Kuba Nagórski.

Jurorzy chwalili też Muzeum Powstań Śląskich, czyli rewitalizację zabytkowego budynku przy ul. Polaka w Świętochłowicach.

- W głosowaniu internetowym (na portalu slask.naszemiasto.pl) ta inwestycja zdobyła najwięcej, bo 1183 głosów – przypomina Fołta.

- Rewitalizacja tego budynku to docenienie spuścizny Georga i Emila Zillmanów, którzy byli jednymi z najciekawszych architektów pierwszej połowy XX w. na Górnym Śląsku - mówił Bierwiaczonek.

Jurorzy pochwalili również politykę rowerową w Dąbrowie Górniczej

Przypomnijmy, że oba tegoroczne plebiscyty ruszyły pod koniec lutego. W tym roku Betonowa Kostka zostanie przyznana po raz 10., zaś Superjednostka po raz 5. Do obu nominowano po pięć realizacji. Do nagrody na najlepsze realizacje w przestrzeni publicznej regionu rewitalizację terenu nad jeziorem Paprocany w Tychach, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, tymczasową realizację z Parku Śląskiego - Kontenery Kultury, ślaski Barbakan - budynek mieszkalny w katowickim Dębie i politykę rowerową w Dąbrowie Górniczej. Zaś do tytułu bubla roku (antynagrody na najgorszą realizację w przestrzeni publicznej) strefę kultury w Katowicach, termomodernizację bloku mieszkalnego przy ul. Ostrogórskiej 15 w Sosnowcu, żółte barierki przy drogach i chodnikach montowane w aglomeracji śląskiej oraz market Aldi w Dąbrowie Górniczej i likwidację kortów tenisowych w Katowicach.

Rok temu za najlepszą realizację w przestrzeni publicznej uznano Galerię Elektrownia, zaś za najgorszą - pierwszą z czterech wież zbudowaną na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach.


Rozmaitości

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

tomaszek (gość)

Były korty zburzono, był właściciel jest w upadłości układowej, teren po kortach jest wystawiony na sprzedaż 1.2ha.

Jan (gość)

Zaraz jak ukazala sie mozliwosc glosowania na "naszym miescie" powiedzialem,ze za likwidacje kortów i podjecie takiej decyzji ktos wziął łapówke i powinien isć siedziec.Jak widac czesciowo sie sprawdzilo,Plebiscyt wygrany ,tylko za taka nagrode powinno sie winnych takiego stanu ukarac.

:-) (gość)

A gdzie klocek postawiony na zabytkowej elektrowni przy ul. Narutowicza w Sosnowcu? Przecież to wygląda tak, jakby ktoś nas...ł na bezcenną porcelanę z Dynastii Ming!