Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

NET
Największą i najbardziej oczekiwaną inwestycją w Bielsku jest przebudowa drogi krajowej 52
Największą i najbardziej oczekiwaną inwestycją w Bielsku jest przebudowa drogi krajowej 52 fot. arc
W Bielsku-Białej i bielskim powiecie ziemskim w rozbudowę infrastruktury drogowej i transport zaangażowanych jest blisko 185 mln zł z funduszy europejskich. W latach 2007-2013 takie wsparcie otrzymało 8 inwestycji w Bielsku-Białej (ponad 151,5 mln zł) i 9 w powiecie ziemskim (blisko 33,4 mln zł).

Największą i najbardziej oczekiwaną inwestycją w Bielsku-Białej jest przebudowa drogi krajowej 52 Wyzwolenia-Niepodległości, która ma się zakończyć w październiku 2011 r. Projektami najnowszymi, przyjętymi do finansowania zaledwie kilka dni temu, są przebudowa drogi krajowej 69 (ulicy Żywieckiej od ul. Górskiej do Prostej) i przebudowa kolejnego odcinka ul. Sobieskiego. Na samą Żywiecką miasto dostanie ponad 31 mln zł unijnego wsparcia. Przetarg ogłoszony zostanie po wakacjach, prace rozpoczną się w przyszłym roku.

Unijne dofinansowanie pozwoliło w Bielsku-Białej na przebudowanie ulicy Karbowej, dwóch odcinków ulicy Sobieskiego i budowę ulicy Sarni Potok. Trwa przebudowa ulic ks. Brzóski i Bestwińskiej. Każda inwestycja drogowa jest na wagę złota. Dlatego, głównie kierowcy, doceniają fakt, że tak znacząca ilość projektów drogowych zyskała dofinansowanie. Wręcz entuzjastycznie wypowiadają się o przebudowie odcinka drogi krajowej 52.

- Zniknie w ten sposób najbardziej uciążliwe wąskie gardło, które blokowało przede wszystkim transport tranzytowy. Chcąc przejechać przez Bielsko-Białą w kierunku Krakowa, trzeba było pokonać zdewastowany przejazd kolejowy. Wkrótce będzie można jeździć gładkim jak stół i szerokim wiaduktem - mówi Krzysztof Rosner z Bielska-Białej.

Budowa trwa od sierpnia 2008 roku i wiąże się z licznymi objazdami. Mało kto jednak narzeka, bo trudno nie doceniać faktu, że po zakończeniu prac komfort poruszania się w tym rejonie będzie nieporównywalnie wyższy.

Dzięki unijnym funduszom znacznie poprawi się także sytuacja na drogach powiatu. Lepiej będzie się jeździło w Jaworzu, Bestwinie, Wilamowicach, Wilkowicach, Jawiszowicach i kilku innych miejscowościach.

Moim zdaniem

dr Izabela Kania
naczelnik biura funduszy europejskich urzędu miejskiego w Bielsku-Białej

Fundusze europejskie wymagają ogromnej dyscypliny planowania i programowania. Rozważnej i wyprzedzającej. Wymagają też determinacji. Jeśli wniosek nie uzyska dofinansowania po raz pierwszy, trzeba zmobilizować siły, złożyć go drugi raz, a nawet trzeci. Mamy tego własne przykłady. Zarówno nasza największa inwestycja, przebudowa drogi krajowej 52 Wyzwolenia-Niepodległości, jak i przebudowa drogi krajowej 69, dopiero za trzecim razem uzyskały dofinansowanie. Dlatego zawsze będę powtarzać, że są to bardzo trudne fundusze, które uczą nas cierpliwości i zabiegania o nie. Bo wiemy, że efekt jest wart zachodu.

Inwestycji, które w Bielsku-Białej zrealizowano czy realizuje się dzięki funduszom unijnym, nie można by w takim krótkim czasie zrealizować bez nich. Niektórych pewnie nie udałoby się zrealizować w ogóle. W obecnym okresie programowania wszystkie bielskie projekty z zakresu infrastruktury drogowej uzyskały dofinansowanie. Nie mamy odmowy ani negatywnej oceny żadnego projektu drogowego. To dla nas ogromny sukces, a za nami ogromna praca. Wszystkie inwestycje są bardzo istotne dla miasta.

Często mówimy o tym, że Unia Europejska wymaga od nas ogromnego zestawu dokumentów i wprowadza biurokrację. Nie jest tak do końca. Unia wymaga od wszystkich swoich krajów członkowskich koncentrowania finansowania na takich problemach, które przełożą się na zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy i będą stymulować rozwój danych dziedzin. Fundusze są instrumentem finansowym polityki rozwoju, a dokładnie rzecz ujmując - polityki regionalnej Unii Europejskiej. My patrzymy na nie jak na żywą gotówkę, którą przeznaczamy na coś konkretnego. Tymczasem to polityka rozwoju, która musi się rządzić odpowiednią filozofią planowania i dyscypliną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto