(© fot. Wojciech Barczyński.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Z Markiem Borowskim, posłem i założycielem SdPl, byłym marszałkiem Sejmu, rozmawia Andrzej Grzegrzółka.

Podczas naszej ostatniej rozmowy, kilkanaście dni po katastrofie smoleńskiej, dyskutowaliśmy m.in. o przyszłości lewicy w Polsce. Wówczas powiedział Pan, że jedyną szansą na wyjście z politycznego niebytu jest zjednoczenie wszystkich partii lewicowych i uformowanie alternatywy dla PO i PiS. Czy dobry wynik Grzegorza Napieralskiego, który poszedł do wyborów tylko pod sztandarem SLD, nie obala Pana tezy?
To nie kontrastuje z moją wypowiedzią. Wynik Grzegorza Napie-ralskiego jest na poziomie poparcia, jaki uzyskał LiD w 2007 r. W tegorocznych wyborach prezydenckich Napieralski był jedynym kandydatem na lewo od PO i w związku z tym zebrał głosy tych, którzy trzy lata temu zagłosowali na centrolewicowe porozumienie. Natomiast jeśli dobry wynik ma się przełożyć na sukces w wyborach parlamentarnych, to trzeba te głosy nie tylko utrzymać, ale też rozszerzyć. Przecież 13 proc. to nie jest wynik, który satysfakcjonowałby lewicę w Polsce.

O Grzegorzu Napieralskim mówi się, że jest obok Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego trzecim zwycięzcą w tych wyborach. Jaki interes miałby przewodniczący Sojuszu w jednoczeniu wszystkich środowisk lewicowych o niewielkim poparciu? Czy to nie jest tak jak na prawicy, że potrzebne jest silne przywództwo, bez partyjnego rozdrobnienia?
Głoszona tu i ówdzie w SLD koncepcja "jedna partia, jeden program, jeden wódz" to przejaw arogancji i braku realizmu. Pamiętajmy o tym, że Platforma ma lewicowe skrzydło. Ono jest chwilowo dość słabe, przy czym nie zaliczam do niego Palikota. Chodzi mi o polityków PO, którzy opowiadają się za jakąś cywilizowaną formą in vitro, którzy mają wrażliwość socjalną. I jeśli Donald Tusk dobrze odczyta znaki z kampanii, to nie pozostawi centrolewicowego elektoratu samemu sobie. Pamiętajmy, że są lewicowi wyborcy, który z różnych względów nie chcą głosować na SLD. Nie mając żadnej poważnej propozycji, zagłosują na Platformę. Jeżeli szeroko rozumiana centrolewica nie sięgnie po tych ludzi, PO nie będzie miała problemów z przyciągnięciem ich. Partia Tuska po prostu rozbuduje lewe skrzydło, a w Polsce powstanie taki układ jak w USA: Partia Demokratyczna z różnymi skrzydłami i Partia Republikańska. PiS sporo w tej kwestii zrozumiał. Nie do końca wierzę w przemianę Jarosława Kaczyńskiego, ale w częściową na pewno. Otóż PiS stara się zmienić swoje agresywne oblicze i przekaz. Zrozumieli, że to ograniczało ich elektorat. PiS próbuje łagodzić kanty.

Chyba całkiem skutecznie. Ok. 30 proc. wyborców Grzegorza Napieralskiego zagłosowało w drugiej turze na Jarosława Kaczyńskiego.
To wielki problem dla lewicy, gdyż to oznacza, że elektorat Napieralskiego jest rozmyty ideowo. Nie wyobrażam sobie, żeby człowiek lewicy - tak jak ja rozumiem człowieka lewicy - zagłosował na Kaczyńskiego. To jak ogień i woda. Opowieści o tym, że lider PiS jest prosocjalny, są bzdurne. Wystarczy spojrzeć na działania jego rządu, który m.in. obniżył podatki dla najbogatszych. Po drugie, ludzie lewicy nie mogą przejść do porządku dziennego nad jego kontaktami z ojcem Rydzykiem. Jarosław Kaczyński proponuje Polskę prowincjonalną, boi się wszelkiej modernizacji. I jeżeli lewica nagle na niego głosuje, to znaczy, że nie wytworzyła ona trwałych fundamentów, na których opiera się lewicowa postawa. Dwa lata temu pewna europejska instytucja zrobiła badania wśród działaczy SLD. Okazało się, że ich poglądy w znacznym stopniu nie mieszczą się w kanonie socjaldemokracji europejskiej! To oznacza, że część ludzi w Sojuszu przyszła do partii z powodów np. życiorysowych albo, co częstsze, koniunkturalnych, po władzę.


Wiadomości

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

i jest to oczywistą oczywistością (gość)

Jedynie, zjednoczenie wszystkich partii lewicowych przyniesie efekt w postaci 75% elektoratu, więc partie SLD PSL PiS łączcie sie, jak te proletariusze wszystkich krajów, pod jedno słuszno nazwo PZPR a będziemy mieć znowu wszyscy równo. Czyli mega giga kase po jakieś około 20 dolców miesięcznie na obywatela

abc (gość)

...przecież jest architektem tego, że wiecej nie ugrał. Warto uderzyć się w piersi.