Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bunt nastolatka, czyli najpowszechniejszy kłopot rodziców

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Utrzymanie odpowiednich relacji z dojrzewającymi dziećmi to trudny orzech do zgryzienia. Narastające problemy w szkole i w domu nie napawają optymizmem. Dlatego też warto wcześniej przygotować się do tego niełatwego okresu w życiu rodziny i postarać się o zmianę nastawienia.

Wielu rodziców małych dzieci z przestrachem myśli o czasie, kiedy ich pociechy zaczną dojrzewać. Sami pamiętają swoje przejścia, znają mrożące krew w żyłach opowieści przyjaciół. Czy można dobrze się przygotować na ten czas i wcześniej uodpornić na różne ciosy? Na pewno tak, ale trzeba liczyć się z tym, że nie na wszystkie. Podpowiadamy, czego możemy spodziewać się po swoich dzieciach-nastolatkach oraz jak nie dać się zwariować.

Przebieg buntu młodzieńczego

Każdy rodzic, który ma w domu dorastające dziecko może jednym tchem wymienić zachowania charakterystyczne dla buntu młodzieńczego. Będzie to z pewnością huśtawka emocjonalna. Nastolatek może w bardzo krótkim czasie przejść od euforii do agresji, od śmiechu do płaczu. Ponadto młoda osoba wkraczająca w dorosłość chce, aby świat był sprawiedliwy, pełen szacunku, zrozumienia i dobroci. Kiedy zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to możliwe, stara się naprawiać zło na swój sposób. Bardzo często angażuje się w różne ruchy, szuka swojego miejsca. Nierzadko chce wykrzyczeć swoje rozgoryczenie i zawód. Charakterystyczne dla wielu młodych osób jest także niezadowolenie z własnego wyglądu, pojawiają się kompleksy. Chłopcy i dziewczęta zaczynają o siebie dbać, chcą się podobać, dlatego pryszcze, dodatkowa fałdka czy przetłuszczone włosy doprowadzają ich do szału.

Aby lepiej zrozumieć zjawisko buntu młodzieńczego, poprosiliśmy o wypowiedź na ten temat eksperta – pedagoga Dawida Karola Kołodzieja. Postępowanie nastolatków dzieli na dwie grupy ­–destruktywne i pasywne. „Do destruktywnych zaliczyłbym używki (alkohol, narkotyki, nikotyna), wczesną
inicjację seksualną, nieprzemyślane, skrajnie niebezpiecznie zachowania (potrzeba doznania adrenaliny i uznania w grupie). Do pasywnych zaliczam kłótnie, sprzeczki, złudną asertywność, brak współpracy z rodziną”.

Dlaczego moje dziecko się buntuje?

Przyczyny zmiany zachowania dziecka nie są proste do jednoznacznego zdefiniowania. Pedagog Dawid Karol Kołodziej wyjaśnia: „Powody są różne i wynikają z różnych potrzeb, które i tak prowadzą do wspólnego mianownika, którym jest rozwój emocjonalny”. Po czym dodaje: „Spośród wielu potrzeb mogę wymienić te najczęściej spotykane – potrzebę zmiany otoczenia, ukazania swojej dorosłości, potrzebę sprzeciwiania się (własne zdanie za wszelką cenę, czy jest ono prawidłowe, czy nie)”. Dziecko wkracza w nowy świat – świat dorosłości. Z jednej strony chciałoby już samodzielnie decydować o swoim życiu, z drugiej zaś jest zaskoczone zmianami, jakie zachodzą w nim samym i jego otoczeniu.

Jak pomóc sobie i dziecku?

Na nasze pytania o sposoby załagodzenia napięć związanych z trudnym okresem dojrzewania najczęściej słyszymy odpowiedź: „to minie”. To prawda. Każdy z nas przecież przechodził przez ten burzowy czas. Naturalne jest jednak pragnienie uspokojenia emocji swoich i dziecka. Co w takiej sytuacji można zrobić? Dawid Karol Kołodziej podpowiada: „Rozmawiać, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać. Swoje argumenty urzeczywistniać, podpierać przykładami (najlepiej niezmyślonymi). Ważne jest też zachowanie rodziców – cierpliwość, brak reakcji nerwowych (bez krzyku i agresji), spokój, konsekwencja wypowiedzi i działań, stanowczość”.

Dla młodego, zagubionego człowieka niesamowicie istotna jest stałość i porządek. Z oczywistych względów trudno mu to samemu osiągnąć, dlatego tak ważne jest zachowanie rodziców. Jeśli nie będziemy ciągle zmieniać zdania, modyfikować wcześniej ustalonych reguł, wówczas dziecko poczuje się bezpieczniej. Kiedy, mimo usilnych starań, nie radzimy sobie z krnąbrnym nastolatkiem, warto poszukać pomocy u pedagoga lub psychologa.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto