Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bytów: Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Leszek Literski
Bytowski kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej został zbudowany w latach 1848 - 1854 według projektu Schindlera, na wzór kościoła św. Mateusza w Berlinie.

Bytowski kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej został zbudowany w latach 1848 - 1854 według projektu Schindlera, na wzór kościoła św. Mateusza w Berlinie. Do 1945 roku, podobnie jak wiele innych kościołów w regionie, funkcjonował jako świątynia ewangelicka.
– Jest typowym przykładem trójnawowego kościoła halowego. Od północy elewacja nawy środkowej przechodzi w wysoką kwadratową wieżę zamkniętą arkadową galeryjką. Ośmioboczny trzon wieży jest zwieńczony stożkowym hełmem – ksiądz proboszcz Roman Spichalski wyjaśnia architektoniczne szczegóły.
Przed II wojną światową kościół parafialny znajdował się w innym miejscu, ale wiosną 1945 roku świątynia została bardzo mocno uszkodzona przez Rosjan. Do dziś pozostały po niej tylko ruiny i wieża na placu św. Katarzyny.
– Do kultu religijnego przystosowano wówczas ewangelicki kościół św. Elżbiety przy dzisiejszym pl. Kardynała Wyszyńskiego. Patronką została święta katolicka Katarzyna Aleksandryjska. Uroczystość poświęcenia nastąpiła 24 czerwca, więc drugim patronem został św. Jan Chrzciciel – wyjaśnia ksiądz Spichalski.
Ówczesnym proboszczem był Niemiec, ks. Walter Genge. Nie posługiwał się językiem polskim, a napływowa ludność nie znała języka niemieckiego. Kuria przydzieliła mu do pomocy polskiego wikarego księdza Męcikowskiego. Niestety w grudniu 1945 roku zginął w wypadku. Ksiądz Genge, nie mogąc porozumieć się z napływową ludnością i znieść złego traktowania z uwagi na swoją narodowość, wiosną 1946 uciekł przez zieloną granicę do Niemiec.
W lutym 1946 roku parafię przejęli księża filipini. Pierwszym proboszczem został Stanisław Szczerbiński. Jednak najbardziej znanym i lubianym był Stanisław Rychlicki. Mieszkańcy wspominają, że żył bardzo skromnie. Na ulicy zatrzymał się aby z każdym porozmawiać. Duszpasterstwo pełnił do lipca 1994 roku. Wówczas w Bytowie nastąpił podział parafii. Filipini przenieśli się do nowego kościoła św. Filipa Neri, a kościół św. Katarzyny objęli księża z parafii Zamarte koło Chojnic. Od tego czasu proboszczem jest ks. dziekan Roman Spichalski.
– Początkowo przyjechałem z jednym wikarym, ks. Grzegorzem Flisikowskim – wspomina proboszcz. – W Zamartym przebywali księża, którzy przeszli już na emeryturę. Wraz ze mną przyjechało pięciu takich. Niestety cała piątka już nie żyje. Ostatni zmarł w lipcu tego roku.
Obecnie duszpasterstwo prowadzi jeszcze trzech wikarych: ks. Krzysztof Węsierski, ks. Łukasz Nowotny i ks. Radosław Orlikowski. Dodatkowo na plebanii przebywa jeszcze trzech księży emerytów. Kościelnym jest Barbara Zaborowska, a organistą Robert Drohomirecki.
W kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej na uwagę zasługują organy z 1907 roku oraz dwa dzwony z lat 1820-1821, pochodzące z fundacji króla Fryderyka Wilhelma III. Pierwsze organy zostały wykonane przez Schulzego z Paulinzelle w 1873 roku. Po krótkim czasie zmieniono je na nowe wykonane przez Voelknera z Duninowa. Spłonęły gdy kościół został zniszczony przez Rosjan. Nowe zostały wykonane przez tę samą firmę, ale nie wiadomo z jakiego kościoła pochodzą.
W listopadzie 2008 roku św. Katarzyna Aleksandryjska została patronką Bytowa.

Z księdzem Romanem Spichalskim rozmawia Leszek Literski

Mógłby ksiądz proboszcz przybliżyć parafianom swoją osobę.
Urodziłem się w 1949 roku w parafii Osie koło Świecia. Po ukończeniu szkoły podstawowej poszedłem do liceum ogólnokształcącego w Świeciu. Następnie podjąłem naukę w seminarium w Pelplinie. Zostałem wyświęcony na kapłana w 1973 roku. Byłem wikarym w Opalewie, w dwóch parafiach w Tczewie i przez 10 lat proboszczem w miejscowości Zamarte. Od 1994 jestem proboszczem w Bytowie w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Jakimi parafianami są mieszkańcy Bytowa?
Nie różnią się niczym od innych parafian w całej Polsce. 30-40 procent jest ściśle związanych z kościołem. Pozostali luźniej podchodzą do wiary. Mieszkańcy Bytowa pochodzą z różnych stron kraju. Jest między nimi pełna łączność. Nie ma antagonizmów.
W ostatnich latach kościół św. Katarzyny zmienił wystrój. Czy są planowane kolejne remonty?
Musieliśmy przystosować wygląd wewnętrzny do obecnie przyjętych standardów liturgicznych. Zmieniony został ołtarz. Postawione zostały też nowe ławki i konfesjonały. Naprawiono strop, a wnętrze wymalowano. Sądziłem, że uda się nam naprawić poszycie dachowe, bo niestety w końcu trzeba będzie je wymienić. W wewnątrz zmieniony został wystrój plebanii. Jeszcze należałoby zmienić jej wygląd zewnętrzny. Nie wiem jednak czy zdążę. Za cztery lata odchodzę na emeryturę.

Proboszczowie parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej od 1945 roku do 2009 roku:
ks. Walter Genge; ks. Stanisław Szczerbiński; ks. Stanisław Rychlicki; ks. Marian Wichłacz; ks. Edward Zieliński; ks. Henryk Kaczmarczyk; ks. Krzysztof Szary; ks. Roman Spichalski

Msze święte
W niedziele i święta: 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 13.00, 18.00
Święta zniesione: 6.30, 8.00, 9.30, 16.30, 18.00
Dni powszednie: 7.00, 8.30, 18.00

Odpusty Parafialne
Jana Chrzciciela - pierwsza niedziela po 24 czerwca
Katarzyny Aleksandryjskiej - 25 listopada

Życie parafii
Żywy Różaniec; Akcja Katolicka; Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży; Neokatechumenizm; Dzieci Maryi; Straż Honorowa Najświętszego Serca
Pana Jezusa; Schola; Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego; Kościół Domowy i Odnowa w Duchu Świętym

11 tysięcy,
tylu parafian liczy parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w liczącym ok. 15 tys. mieszkańców Bytowie. Jest jedną z dwóch na terenie miasta. Do 1994 roku była jedyną. Budowa kościoła rozpoczęła się 161 lat temu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto