Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co warto zobaczyć w Mikołowie?

Stanisław Bartosik
Mikołów szczyci się około osiemsetletnią historią i jest jednym z najstarszych miast na Górnym Śląsku. Najstarsza wzmianka o nim pochodzi z 1222 roku. Centrum grodu usytuowane było od dawien dawna wokół rynku, pod którym, według legendy, mają przebiegać tajemne przejścia. Najbardziej wiekowe kamienice przy nim liczą około 200 lat, a starszych nie ma dlatego, że wszystkie spłonęły w wielkim pożarze w 1794 roku, który strawił niemal całe miasto.

Budynek magistratu, który zastąpił stojący wcześniej na środku rynku i zburzony w II połowie XIX stulecia ratusz, liczy sobie niespełna półtora wieku. Przed kilku laty centralny plac miasta został odnowiony, a uroku dodaje mu oryginalnego kształtu fontanna.

Drukarnia im. K. Miarki

Postacią, jaką Mikołów chlubi się najbardziej, jest Karol Miarka, który w tym mieście założył swoją drukarnię będącą w XIX i na początku XX wieku ostoją polskości na Śląsku. Spod tutejszych pras wychodziły książki i pisma propagujące polskość tych ziem. Drukarnia istnieje do dziś, a na jej murze znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona jej założycielowi.

Kapliczka Św. Mikołaja

Według legendy Mikołów zawdzięcza swą nazwę handlarzom bydła, którzy przed wiekami zatrzymali się w tym miejscu na nocny odpoczynek. Kiedy rano się zbudzili i zobaczyli, że część zwierząt padła, by ratować pozostałe, zaczęli modlić się o ich ocalenie do świętego Mikołaja. Ten wysłuchał ich próśb, a oni w podzięce postawili mu kapliczkę, wokół której powstał gród. I chociaż legenda powstała, gdy miasto już istniało, rzeczywiście patronem pierwszego mikołowskiego kościoła był św. Mikołaj. Świątynia przestała istnieć pod koniec XVIII wieku, a w jej miejscu stanęła przy ul. Konstantego Prusa kapliczka.

Kościół Św. Wojciecha

Najstarszym mikołowskim zabytkiem jest stojący przy ul. Św. Wojciecha kościół pw. Matki Boskiej Śnieżnej, znany bardziej jako stary kościółek św. Wojciecha. Zbudowany został ok. 1270 roku. Początkowo był drewniany, a kilka wieków później doczekał się przebudowy. Kościół stracił w II połowie XIX wieku rangę parafialnego na rzecz nowej świątyni św. Wojciecha, którą zbudowano w jego pobliżu. Warto w niej zobaczyć wyjątkowe XIX-wieczne organy o niezwykłej tonacji.

Kościół Ewangrlicki - Rzeźby Augusta Kissa

W II połowie XIX wieku na wzgórzu mikołowskim, będącym miejscem najstarszej lokacji grodu, zbudowano kościół ewangelicki pw. św. Jana. Jego strzelista wieża, podobnie jak dwie wieże katolickiego kościoła św. Wojciecha, jest jedną z najbardziej charakterystycznych elementów Mikołowa. W świątyni warto zobaczyć ambonę z postaciami wyrzeźbionymi przez znanego XIX-wiecznego artystę Augusta Kissa.

Ogród Botaniczny

Parafialny ogród botaniczny przy ponad 500-letnim kościele św. Mikołaja w Bujakowie założony został przez byłego proboszcza ks. Jerzego Kempę. Rośnie w nim kilka tysięcy gatunków roślin - drzew, krzewów i kwiatów, jest sztuczny staw i pasieka, są specjalnie przywiezione wielkie głazy narzutowe. W świątyni znajduje się figurka Matki Boskiej Bujakowskiej - patronki ochrony środowiska. To jeden z dwóch w mieście kościołów pw. Św. Mikołaja. Drugi - drewniany i liczący kilkaset lat - znajduje się w Borowej Wsi. Został tam kilkadziesiąt lat temu przywieziony z niedalekich Przyszowic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto