Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej chętnych do ślubu

siya
Od stycznia do czerwca w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego zostało sporządzonych 13 proc. mniej aktów małżeństw.

W tym czasie zawarto ponad 20 proc. mniej ślubów wyznaniowych i 5 proc. mniej ślubów cywilnych, niż w analogicznym okresie 2010 roku. Niemal o 10 proc. wrosła liczba zarejestrowanych zgonów. Ilość urodzeń utrzymuje się natomiast na stałym poziomie. Tak wynika ze statystyk prowadzonych przez USC.

Od początku roku zarejestrowanych zostało 631 noworodków, które przyszły na świat w Specjalistycznym Regionalnym Szpitalu „Latawiec”. Liczba urodzeń utrzymuje się na poziomie minionego roku (to jednak 45 proc. więcej, niż w I półroczu 2009 roku). Łącznie z zagranicznymi aktami urodzeń wpisanymi do polskich ksiąg, sporządziliśmy w tym półroczu 684 akty urodzeń.

– Nie wszystkie noworodki to nowi mieszkańcy samej Świdnicy. Około 33 proc. noworodków urodzonych w naszym mieście zostało zameldowanych w Świdnicy, 9 proc. z nich to nowi mieszkańcy gminy Żarów i gminy Strzegom, 8 proc. – gminy Świdnica, 5 proc. – gminy Marcinowice – wyjaśnia Dorota Puć-Pietrzykowska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy.

Najczęściej wybierane przez rodziców imionami to: Maja i Michał. Rodzice nadawali również swoim dzieciom imiona bardzo oryginalne m. in. Anika, Bastian, Efe, Jagna, Justyn, Nazaria, Noah, Simon.

W pierwszym półroczu 2011 roku na świat przyszło 10 proc. więcej chłopców niż dziewczynek.

Po raz kolejny Urząd Stanu Cywilnego odnotował również istotny wzrost przypadków uznawania ojcostwa (20 proc. więcej niż w roku ubiegłym), dotyczy to dzieci urodzonych poza małżeństwem i bezpośrednio wiąże się, ze wzrostem liczby urodzeń oraz spadkiem liczby zawieranych małżeństw. 1/3 noworodków to dzieci urodzone poza małżeństwem (w 2010 roku – 1/4).

W pierwszym półroczu 2011 roku na terenie Miasta Świdnicy, Gminy Świdnica i Gminy Marcinowice, które obejmuje swoim działaniem USC, zostało zawartych 150 małżeństw, o 13 proc. mniej niż w pierwszym półroczu 2010 roku. 52 proc. małżeństw zostało zawartych przed kierownikiem USC, pozostałe 48 proc. to tzw. śluby wyznaniowe. Niemal 70 proc. młodych par zawierało związek małżeński po raz pierwszy. W ponad 66 proc. przypadków mężczyzna brał za żonę kobietę młodszą od siebie, 17 proc. związków, to pary w których kobieta wiązała się z młodszym mężczyzną, 16 proc. par to małżeństwa zawierane między osobami w równym wieku.

27 lat to największa różnica wieku dzieląca małżonków (starszy mężczyzna). Najstarsza osoba składająca oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński miała 86 lat.

Wśród statystyk za minione półrocze uwagę przykuwa również 15,5-procentowy wzrost ilości rozwodów wpisanych do aktów małżeństw.

W minionym półroczu zarejestrowano 488 zgonów, liczba ta wzrosła o 10 proc. w stosunku do roku 2010.

W pierwszym półroczu 2011 roku 15 par małżeńskich zostało odznaczonych medalami za długoletnie pożycie małżeńskie nadanymi przez Prezydenta RP, wśród jubilatów gościliśmy parę, która wytrwała w małżeństwie 58 lat.

W bieżącym półroczu świdnicki Urząd Stanu Cywilnego odnotował nieznaczny wzrost liczby rejestrowanych zdarzeń w stosunku do analogicznego okresu w minionym roku (łącznie sporządzono 20 aktów więcej – 1,5 proc.).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto