Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzięki Unii powstają na Śląsku nowe miejsca pracy

AMC
Rozwijający się w województwie śląskim przemysł motoryzacyjny stał się konkurencyjny wobec górnictwa
Rozwijający się w województwie śląskim przemysł motoryzacyjny stał się konkurencyjny wobec górnictwa fot. Mikołaj Suchan
Zatrzymanie w regionie wykształconych i zdolnych pracowników nie jest łatwe. Absolwenci wyższych uczelni często uciekają za granicę, nie widząc na Śląsku swojej przyszłości. Tymczasem dzięki środkom unijnym mogą marzenia realizować, tu - w województwie śląskim. Jeśli mają pomysł, to mogą liczyć na szkolenia, pomoc w otwieraniu własnych firm, a nawet na wsparcie finansowe. Bo choć w regionie nadal ogromną rolę pełni górnictwo, to przyszłością są jednak inne gałęzie przemysłu, a także usługi.

Aby w regionie zatrzymać ludzi wykształconych i zdolnych trzeba im zaoferować dobrze płatną pracę i możliwości rozwoju. Dzięki wsparciu programu Kapitał Ludzki powstają nowe miejsca pracy. Ale to nie wszystko. Także dzięki unijnym środkom Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym wspólnie z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach zrealizowali projekt: "Praca wysokiej jakości" (PWJ).

W ten sposób, dzięki współpracy powiatowych urzędów pracy, samorządów i innych ekspertów - powstał wzorzec miejsc pracy wysokiej jakości. Projekt ten był współfinansowany z Funduszy Europejskich.

Zasadniczym celem było zidentyfikowanie branż spełniających cechy miejsc pracy wysokiej jakości, określenie ich potencjału rozwojowego i zaproponowanie działań mogących przyspieszyć proces ich tworzenia, jak również zapobiegających utracie dobrych miejsc pracy w województwie.

Jak podkreślają autorzy raportu, który powstał na zakończene projektu, województwo śląskie należy do najbardziej rozwiniętych regionów w kraju. Jednak rozwój regionu był przez lata powiązany z rozwojem przemysłu ciężkiego, przy słabym oddziaływaniu bodźców rynkowych.

Rozpoczęte z opóźnieniem procesy tworzenia nowych gałęzi przemysłu - przede wszystkim przemysłu motoryzacyjnego - doprowadziły do powstania alternatyw zatrudnieniowych. Jednak w dalszym ciągu w gospodarce regionu istotną rolę odgrywa górnictwo. Dobry kierunek to rozwój nowych dziedzin gospodarki i tworzenie miejsc pracy w przemyśle i w usługach przyszłości. Zaś to wszystko możliwe jest m.in. dzięki Uii Europejskiej.

Bo w regionie obecnie studiuje niemal 200 tysięcy osób, w tym wielu przyszłych ekonomistów i inżynierów . Wielu z nich niestety planuje wyjazd za granicę. To dla nich przygotowywane są programy mające ich zatrzymać, ułatwić im start w zawodowe życie, a nawet pomóc założyć własną firmę.

Przykładów jest mnóstwo. W Rybniku Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych i Stowarzyszenie Przyjaciół Uniwersytetu Śląskiego realizuje program "Akademik - młody przedsiębiorca... bo wiedza to największy kapitał" . Zachęca on studentów, doktorantów, absolwentów do zgłębiania tajników biznesu i ot-wierania własnych firm. Z kolei w powiatach pszczyńskim i bieruńsko-lędzińskim prowadzony jest projekt "Lepszy start - stabilna firm", który ma w efekcie doprowadzić do stworzenia 24 mikroprzedsiębiorstw.

Inkubator Przedsiębiorczości w Tarnowskch Górach w ramach projektu "Moja firma przepis na sukces" szkoli kandydatów na przedsiębiorców, a najlepszym na rozkręcenie firmy oferuje 40 tysięcy złotych.

Podobny cel ma program "Wsparcie nie tylko na starcie", projekt promujący rozwój przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej.

Opinie z regionu:

Waldemar Bojarun
Urząd Miejski w Katowicach

Bezrobocie w stolicy śląskiego jest marginalne - nie od lat nie przekracza przekracza kilku procent. To podczas recesji, jaka dotknęła gospodarkę, jeden z najlepszych wyników nie tylko w naszym kraju.

Jednak aby utrzymać taką sytuację, ciągle staramy się podnosić atrakcyjność miasta dla inwestorów, a co za tym idzie - także dla specjalistów, którzy wybierają nasz region jako miejsce do życia. Nowe inwestycje powstają tam, gdzie istnieje dobra infrastruktura drogowa i szybka komunikacja oraz wykształceni pracownicy spełniający wymogi pracodawców. Dlatego też, od lat staramy się wspierać wyższe uczelnie. Wiele z wymienionych przedsięwzięć realizujemy dzięki pieniądzom pochodzącym z programów Unii Europejskiej.

Wiesława Polańska
dyrektor PUP w Jaworznie

Z programów unijnych nakierowanych na wsparcie powstawania nowych miejsc pracy korzystamy od 2004 roku. W tej chwili realizowany jest m.in. projekt "Doradzam - Pośredniczę - Pomagam", który potrwa do stycznia 2012 r. To wsparcie skierowane do 14 pracowników PUP w Jaworznie, którzy zostaną objęci szkoleniami. Dzięki temu wzrośnie dostępność usług rynku pracy i podniesie się jakość funkcjonowania PUP.

Z kolei projekt "Naprzeciw zmianom - badanie trendów gospodarczych miasta Jaworzna" pomoże stworzyć obraz jaworznickiego rynku pracy pod kątem szeroko rozumianych trendów rozwojowych, zachodzących zmian, oczekiwań pracodawców, optymalizacji systemu edukacji w odniesieniu do prognozowanych potrzeb rynku.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto