18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poprawczak w Raciborzu: Chłopcy opiekują się lalkami-komputerami

Aleksander Król
Poprawczak w Raciborzu: Chłopcy dostali lalki - komputery
Poprawczak w Raciborzu: Chłopcy dostali lalki - komputery Aleksander Król
Artur z poprawczaka w Raciborzu wkrótce zostanie ojcem. Jeśli jego dziewczyna urodzi dziewczynkę, nazwie ją Zuzia. Czy podoła roli ojca? Artur będzie mógł się do niej przygotować w zakładzie poprawczym, w którym przebywa od pięciu lat. Właśnie wystartował tu nowy projekt "Zostań ojcem" (w domyśle - nie za wcześnie), w którym udział na początek weźmie kilkunastu wychowanków.

Poprawczak w Raciborzu uczy roli ojca

Przez kilka dni, 24 godziny na dobę, będą opiekować się lalką-komputerem, która, tak jak prawdziwe dziecko, zbudzi "tatusiów" w nocy.
- Dziecko-lalka rejestruje każdą reakcję rodzica - to, że zostało potrząśnięte, nie przebrane, źle trzymane czy przytulone. Każdy z "tatusiów" ma na ręce specjalny chip, dzięki czemu dziecko będzie "czuło", gdy wychowanek się do niego zbliży - mówi Grzegorz Bulenda, dyrektor Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu.

Po co to wszystko? - Chłopcy bardzo często powielają złe wzorce wyniesione z domów i ulicy. Nie wiedzą, jak radzić sobie z seksualnością, a potem nie mają pojęcia o tym, jak opiekować się dziećmi. Program ma im pomóc w nauce nowej, ważnej roli społecznej - dodaje.

Autorem projektu Fundacja po Drugie

Autorem programu jest Fundacja po DRUGIE z Warszawy, która pomaga wychowankom opuszczającym zakłady resocjalizacyjne dla młodzieży. Za program testowany w zakładzie dla dziewcząt w Falenicy Fundacja otrzymała nagrodę za najlepszą inicjatywę pozarządową w stolicy. - Bo program ma większe spektrum oddziaływań. Z jednej strony chodzi o naukę roli rodzica, a z drugiej ma działanie antykoncepcyjne - mówi Agnieszka Sikora, prezes Fundacji po DRUGIE.

- Nim wychowankowie otrzymają do ręki "dziecko", biorą udział w warsztatach merytorycznych, podczas których mówi się o antykoncepcji, ryzyku podejmowania współżycia. Często niewiele wiedzą na ten temat. Dlatego często bardzo szybko zostają rodzicami - mówi Agnieszka Sikora. Dodaje, że chłopcy zwykle gorzej od dziewczyn radzą sobie z nauką roli rodzica. - Z moich obserwacji wynika, że chłopcy są bardziej niecierpliwi, szybciej się zniechęcają. Jeśli nie podołają z opieką nad lalką, będą już wiedzieć, że nie są gotowi - mówi.

Artur pomoże w wychowaniu dziecka

Artur z Czechowic-Dziedzic, który przebywa w poprawczaku w Raciborzu, spodziewa się dziecka. - Na początku nie chciałem brać udziału w projekcie, ale zmieniłem zdanie. Chcę pomóc w wychowaniu mojego dziecka - mówi uważając, by główka lalki, którą trzyma na rękach, nie opadała. Nazwał ją Zuzia.

ZOBACZ:
Poprawczak w Raciborzu - co słychać w placówce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto