Zwycięska drużyna z Katowic Zwycięska drużyna z Katowic

Zwycięska drużyna z Katowic. Od lewej stoją: Jarosław Żebrowski, Marek Kopeć, Jacek Ciszewski, Magdalena Zuber-Tyrakowska, Irena Jelonek, Izabela Kowalik i Aleksandra Kuś. W dolnym rzędzie od lewej: Marianna Lach, Grzegorz Mikuła, Michał Buba i Adam Nocoń.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Białego szaleństwa nigdy dość, ale jeżdżenie non stop po tych samych szlakach może znudzić nawet najbardziej zapalonego sympatyka narciarstwa. Na szczęście III Mistrzostwa Polskapresse w Slalomie Gigancie były ...

Białego szaleństwa nigdy dość, ale jeżdżenie non stop po tych samych szlakach może znudzić nawet najbardziej zapalonego sympatyka narciarstwa. Na szczęście III Mistrzostwa Polskapresse w Slalomie Gigancie były rozgrywane na stoku Góry Wdżar, w Kluszkowcach koło Czorsztyna. Tamtejsze Pieniny i Gorce nie wytrzymują z naszymi Beskidami żadnego porównania pod względem wysokości i infrastruktury narciarskiej. Mają jednak swój urok, który zawdzięczają przepięknej rzeźbie. Pełno tam skałek, urwisk i jarów, tak rzadkich w naszych górach.

Właśnie tak wygląda Góra Wdżar. Wjeżdżając na szczyt wyciągiem krzesełkowym, można podziwiać ścianki skalne, porośnięte wczepionymi w każdą szczelinę iglakami. Na górze gospoda i przepiękne widoki, o ile oczywiście pogoda na to zezwala. U stóp Zalew Czorsztyński zamknięty zaporą z elektrownią wodną. Po obu stronach zapory dwie czternastowieczne warownie w Czorsztynie i Niedzicy. Po drugiej stronie jeziora ? pionowe turnie Pienin Spiskich.
Przy takich widokach aspekt sportowy wycieczki zszedł na drugi plan, tym bardziej że trasę slalomu giganta zaplanowano bardzo... ostrożnie. Gigantem był ten, kto dojechał do mety bez odpychania się kijkami. Najlepiej w tych trudnych warunkach radzili sobie dziennikarze z Katowic, którzy zabrali na Śląsk ponad połowę medali, w tym wszystkie złote.

Dyrektorem i większościowym udziałowcem kompleksu "Czorsztyn-Ski" jest Hindus Ashok Kumar Singh, którego do naszego kraju przywiodła miłość. Singh ożenił się z czorsztynianką i od 11 lat mieszka w Polsce. Jego indyjskim korzeniom próbowaliśmy przypisać egzotyczną nazwę Wdżar, ale trop okazał się błędny. - Ta góra nazywa się tak od niepamiętnych czasów. Może dlatego, że jest pochodzenia wulkanicznego - twierdzą tamtejsi górale.

Fundacja Rozwoju Regionu Jeziora Czorsztyńskiego zamierza inwestować w infrastrukturę narciarską. W planach jest budowa wyciągu na Lubań (1211 m), najwyższy szczyt Gorców.
Na razie jednak swą sławę region czerpie ze spływu Dunajcem. 17-kilometrową trasę spływu pokonuje się na drewnianych tratwach w 2,5 godziny. Dunajec "wypuszczony" z czorsztyńskiej zapory wije się między malowniczymi skałami Pienin. Spływ ma już 170-letnią tradycję, a w ostatnich latach z usług flisaków korzysta około 260 tysięcy turystów rocznie. Trasę można pokonać także samemu w kajakach wypożyczonych na Polanie Sosny. Powrót ze Szczawnicy - na rowerach, zapewnianych przez organizatora spływu. Koniecznie należy ze sobą wziąć paszport, bo droga powrotna wiedzie przez Słowację.

Zalew Czorsztyński to druga największa atrakcja regionu. Zbiornik powstał w 1997 roku, kiedy oddano do użytku zaporę. Wcześniej z dna przyszłego jeziora na dzisiejszy półwysep Stylchyn przeniesiono 20 zabytkowych budynków ze starego Czorsztyna. W ten sposób powstała Osada Turystyczna. Z konserwatorską precyzją odtworzono bryłę zewnętrzną zabudowań. Ich wnętrza zaadaptowano do wysokiego standardu wymagań hotelarskich, zachowując jednocześnie styl przełomu XIX i XX wieku. Punktem centralnym jest słynna restauracja Leopolda Szperlinga. Dwór Drohojowskich to obecnie centrum konferencyjne, a Willa Galoty służy jako pensjonat.

Na zdjęciu zwycięska drużyna z Katowic. Od lewej stoją: Jarosław Żebrowski, Marek Kopeć, Jacek Ciszewski, Magdalena Zuber-Tyrakowska, Irena Jelonek, Izabela Kowalik i Aleksandra Kuś. W dolnym rzędzie od lewej: Marianna Lach, Grzegorz Mikuła, Michał Buba i Adam Nocoń.Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!