Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjalisto, masz wybór. Które liceum w Tychach oferuje najwięcej?

JOL
Liceum mundurowe w Tychach.
Liceum mundurowe w Tychach. Jolanta Pierończyk
Liczą się konkretne umiejętności, a zatem znów w cenie są szkoły uczące zawodu, ale także licea dające możliwość głębszego poznania wybranego przedmiotu

Z badań rynku pracy wynika, że najbardziej poszukiwani są m.in. elektrycy, cieśle, stolarze, murarze, hydraulicy, spawacze, kucharze, kierowcy…

Tych i innych zawodów można nauczyć się w tyskich szkołach. Elektrykiem można zostać po zawodówce w Zespole Szkół nr 4 im Groszkowskiego. Doskonałych kucharzy kształci Zespół Szkół nr 7. Budownictwa wyuczą w Zespole Szkół nr 5 im. Wejchertów i w tyskiej szkole Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Ciekawostką w Tychach jest klasa o specjalności technik górnictwa podziemnego. Istnieje już w tym roku szkolnym, ale na nowy rok dołączy do niej profil: piłka nożna halowa. A wszystko to w Zespole Szkół nr 4.
Do tej pory zainteresowani zawodem górnika mogli uczyć się tylko w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu, gdzie górnictwo jest zarówno w technikum, jak i w zawodówce.

Na zainteresowanych mundurem czeka liceum mundurowe oraz zawodowa szkoła mundurowa w Zespole Szkół ZDZ im. Orląt Lwowskich w Tychach oraz Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach, gdzie klasy mundurowe są aż trzy: ochrony przeciwpożarowej, policyjnej i wojskowej.

A co poza tym w Tychach?
Zespół Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka ma liceum profilowane o profilu zarządzanie informacją (klasa informatyczna) oraz technikum ochrony środowiska.
W Zespole Szkół nr 2 kształcą techników ekonomistów/handlowców.

Zespół Szkół nr 4 im. Groszkowskiego otworzy w nowym rok po raz pierwszy integracyjną klasę techników informatyków, a ponadto nadal chce kształcić techników teleinformatyków i techników elektroników.

W Zespole Szkół nr 5 im. Wejchertów można zdobyć zawody technik budownictwa, technik architektury krajobrazu oraz technik mechanik, zaś w zawodówce można się wyuczyć murarstwa, posadzkarstwa, technologii robót wykończeniowych, montowania instalacji i urządzeń sanitarnych, malowania mieszkań i nakładania tapet, a także fryzjerstwa i sprzedaży.

Zespół Szkół nr 6 przygotowuje do zawodów technik informatyk, technik logistyk oraz technik pojazdów mechanicznych, a w szkole zawodowej kształci mechaników pojazdów samochodowych, elektromechaników pojazdów samochodowych i lakierników.

Urząd Miasta w Tychach zacznie testować nowe godziny pracy

Do Zespołu Szkół nr 7 pójdą ci, którzy chcą zostać technikami hotelarzami, technikami technologii żywienia, technikami żywienia i gospodarstwa domowego oraz kucharzami. Na poziomie szkoły zawodowej można tu zdobyć zawody piekarza, cukiernika oraz kucharza małej gastronomii.
ZDZ w Tychach ma szkołę zawodową, w której młodzież może nauczyć się montażu systemów rurociągowych, technologii robót wykończeniowych oraz posadzkarstwa.

Nowością na nowy rok szkolny 2011/2012 w tyskich liceach będą klasa dwujęzyczna w IV LO w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka, klasa społeczno-prawna w I LO im. Kruczkowskiego oraz biologiczno-geograficzna w III LO im. Wyspiańskiego. Nowością jest też w „Kruczku” możliwość swobodnego wyboru drugiego języka na dowolnym poziomie. Do wyboru są niemiecki i francuski.

Mówiąc o zmianach na nowy rok szkolny, trzeba wspomnieć o zamknięciu naboru do klasy biologiczno-geograficznej w „Norwidzie”.

I LO im Leona Kruczkowskiego będzie miało, poza wspomnianą klasą społeczno-prawną, klasy biologiczno-chemiczną, matematyczno-angielską, matematyczno-fizyczną i humanistyczną, ale z dodatkowymi lekcjami matematyki.
II LO im. Cypriana Kamila Norwida ogłasza nabór do kas matematyczno-fizycznej, matematyczno-angielskiej, biologiczno-chemicznej, europejskiej i humanistycznej integracyjnej.

W III LO im. Stanisława Wyspiańskiego gimnazjaliści mają do wyboru klasy matematyczno-angielską, dziennikarską oraz społeczno-prawną.

W IV LO czekają klasy rekreacyjno-zdrowotna, chemiczno-farmaceutyczna, przyrodniczo-krajoznawcza oraz wspomniana nowość: klasa dwujęzyczna z rozszerzonym programem nauki matematyki i fizyki. W języku angielskim uczniowie będą tu mieć chemię, biologię i wiedzę o społeczeństwie oraz elementy matematyki.

W LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu można wybierać pomiędzy klasami europejską (z rozszerzoną geografią i wiedzą o społeczeństwie), menadżersko-ekonomiczną (z rozszerzoną matematyką i historią), przyrodniczą (z rozszerzoną biologią i chemią), akademicką (z rozszerzonymi matematyką, fizyką i astronomią oraz informatyką), matematyczno-fizyczną (z rozszerzonymi matematyką oraz fizyką i astronomią), humanistyczną (z rozszerzonymi polskim i historią) oraz dziennikarską (z rozszerzonymi polskim, wiedzą o społeczeństwie i informatyką).

Licealiści i inni uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, pomóżcie gimnazjalistom w wyborze! Radźcie swoim młodszym kolegom! Podzielcie się z nimi Waszymi doświadczeniami z nauki w swojej szkole.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto