Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak smakuje Lubelszczyzna i co jedzą mieszkańcy naszego regionu?

AG
Piotr Huszcz jest szefem kuchni w Restrauracji Piano w Lublinie
Piotr Huszcz jest szefem kuchni w Restrauracji Piano w Lublinie archiwum Piotra Huszcza
W ramach akcji kuliarnie.naszemiasto.pl piszemy o smakach kuchni regionów. Dziś zapraszamy Was w podróż po lubelskim świecie smaków.

- Na smak naszych produktów regionalnych składa się przede wszystkim nasz region, który jest po prostu wyjątkowy - mówi Piotr Huszcz, szef kuchni w Restauracji Piano w Lublinie. - Mamy dobrą glebę, region jest czysty, więc produkty są smaczne - dodaje.

Sztandarowym przysmakiem Lubelszczyzny jest oczywiście cebularz. Pszenny wypiek w kształcie okrągłego placka o średnicy od 15 do 20 cm pokryty cebulą wymieszaną z makiem zna każdy mieszkaniec naszego województwa. - Kiedyś cebularz miał formę drożdżówki w blaszce. Pamiętam, jak nawet moja babcia takie cebularze przyrządzała. Wtedy nazywało się to cebulnik, placek cebulowy. I cebularz i placek cebulowy to potrawy regionalne, robione od dawien dawna - wspomina Huszcz.

Pierwsze wzmianki o cebularzu i recepturze na jego wyrabianie sięgają XIX wieku. Jako pierwsi cebularza wypiekali Żydzi z lubelskiego Starego Miasta. Później popularność placka rozniosła się na całe województwo.

Cebularza, wpisanego na Listę Produktów Tradycyjnych nie może jednak wypiekać każdy. - Tylko kilka firm może wyrabiać oryginalnego cebularza. Ja przyrządzam właśnie drożdżowe placki cebulowe, upieczone w brytfance - opowiada Piotr Huszcz.

Nie tylko cebularz

Ale nasza regionalna kuchnia to nie tylko cebularz. Marchwiaki, gryczaki, kaczka czarna nadziewana, czy miód fasolowy to kolejne produkty, z których słynie Lubelszczyzna.

- Staram się używać produktów z Lubelszczyzny, mam swoich dostawców. Wiadomo, że te produkty są droższe, ale warto. Kupuję np. mleko od rolnika i sam wyrabiam ser biały, który przetwarzam - wędzę - mówi lubelski kucharz.

W swojej restauracji Huszcz przyrządza też właśnie kaczkę czarną. - Jest ona nadziewana musem z cielęciny i wątróbki. To typowa potrawa lubelska, znana z dziada pradziada. Ta oryginalna kaszka powinna być cała, ja niestety musiałem ją przerobić w sposób restauracyjny i podawać filety, obok których znajdowało się nadzienie - opisuje. Zarówno składniki, jak i sposób przygotowania kaczki są zgodne z tradycyjnymi.

Marchwiaki to z kolei półkruche ciasto zawijane z marchwią i makiem i pieczone. - Ja podawałem je np. z cielęciną, do której są dobrym dodatkiem - mówi Huszcz.

Przepisy znajdziecie na kulinarnie.naszemiasto.pl, a restauracje serwujące m. in. kuchnię regionalną na PizzaPortal.pl.

Przyślij swój przepis i wygraj telefon!
- Lubicie gotować? Macie ulubione potrawy? Weźcie udział w konkursie na autorski przepis na danie z Waszego województwa. Przepis prześlijcie na adres [email protected] do 22.10 do godz. 23.59, w tytule e-maila wpiszcie „Smaki regionu”. Do wygrania są trzy telefony Nokia Lumia 535. Więcej szczegółów na kulinarnie.naszemiasto.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto