Droga Główna Południowa to największa inwestycja Jastrzębia Zdroju Droga Główna Południowa to największa inwestycja Jastrzębia Zdroju

Droga Główna Południowa to największa inwestycja Jastrzębia Zdroju (© fot. Agnieszka Materna)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jeszcze w tym roku może ruszyć budowa największej inwestycji drogowej w historii miasta. Mowa o Drodze Głównej Południowej, której trasa ma połączyć Pawłowice, Jastrzębie, Wodzisław Śląski, Pszów i Rydułtowy ze zjazdem autostrady A1 w Mszanie.

Jastrzębską granicę DGP wyznacza odcinek DW 933, biegnący od ulicy Pszczyńskiej do węzła autostrady.

- Czekam z niecierpliwością na tę drogę, bo do sąsiednich miast będzie się wtedy jeździć i szybciej, i wygodniej, a ja często podróżuję służbowo - mówi pan Jan, kierowca audi.

Marzenie mieszkańców o budowie drogi łączącej Jastrzębie z autostradą może się spełnić w dużej mierze dzięki funduszom europejskim - dofinansowanie to ponad 146 mln zł, a koszt inwestycji ponad 267 mln zł.

Pierwsze 69 milionów złotych przeznaczone na budowę pierwszego etapu DGP, obejmującego odcinek o długości 3,35 km, samorządowcy dostali w ubiegłym roku.

- Jesteśmy już po przetargu na wykonawstwo. Budowa rozpocznie się prawdopodobnie jeszcze przed końcem roku - mówi Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka jastrzębskiego magistratu.

Prace ruszą od strony Pawłowic, potem roboty ciągnąć się będą wzdłuż ulicy Pszczyńskiej, a dalej, przed skrzyżowaniem z ulicami Korfantego i Dębina, na wysokości skraju lasu, skręcą w prawo, po czym przetną tory kolejowe oraz ulicę Dębina, stanowiącą dojazd do składowiska odpadów komunalnych. Następnie, za osiedlem Zofiówka, droga skręci w lewo, przetnie tory kolejowe i ostatecznie dotrze do ulicy Rybnickiej.

Drugi etap DGP, na który również miasto dostało pieniądze z funduszy europejskich (77 mln zł), będzie liczył 5,21 kilometra.

Ten odcinek prowadzić będzie przez ulice Pochwacie i Długą, przetnie Połomską, a za KWK Jas-Mos skręci w lewo do ul. Wodzisławskiej w Mszanie. Urzędnicy zapewniają, że budowa nowej drogi będzie odbywać się poza osiedlami mieszkalnymi. - To ważne, bo jak trasa powstanie, hałas nie będzie nam zakłócać spokoju - mówią mieszkańcy.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!