Przemieszczanie się górników będzie monitorowane, a bezpieczna praca premiowana Przemieszczanie się górników będzie monitorowane, a bezpieczna praca premiowana

Przemieszczanie się górników będzie monitorowane, a bezpieczna praca premiowana (© fot. Agnieszka Materna)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Premia za bezpieczną pracę i system radiowej identyfikacji załogi przebywającej pod ziemią - tak szefowie Jastrzębskiej Spółki Węglowej chcą poprawić bezpieczeństwo na dole i chronić górników w zagrożonych rejonach. Tyle że wśród górników oba pomysły budzą spore kontrowersje.

System namierzania ludzi pod ziemią został wdrożony w czerwcu, na razie pilotażowo, w kopalni Budryk. Do końca lipca ma być zainstalowany także w Pniówku. Działa na prostej zasadzie: w kasku górnika jest umieszczony mikronadajnik, z którego sygnały odbierają elektroniczne bramki, rozstawione w newralgicznych punktach kopalni. Bramki przesyłają sygnały do komputerów, które lokalizują miejsce pobytu każdego górnika.

- System radiowej identyfikacji pozwala dokładnie śledzić ruchy załogi, a także transportowanych pod ziemią maszyn, materiałów i urządzeń. Dzięki niemu można precyzyjne ustalić, ile osób i w jakim czasie przebywa w zagrożonym rejonie kopalni. To jest bardzo ważne np. w przypadku konieczności wycofania załogi - wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ekspertom od górnictwa pomysł się podoba, ale sami górnicy uważają, że sprawa może mieć drugie dno. Bo monitoring pozwoli w każdej chwili określić, gdzie się znajdują - z imienia i nazwiska. Górnicy boją się, że chodzi o to, by ich śledzić.
Potwierdza to jeden ze sztygarów z Pniówka (godzi się na szczerość tylko pod warunkiem, że nie ujawnimy go z nazwiska): - Skończy się siedzenie pod szybem i granie w karty. Albo wcześniejsze wyjazdy na górę.

"Elektroniczny sztygar" ma jednak przede wszystkim wpływać na bezpieczeństwo pracujących na dole ludzi. Od lipca górnicy z kopalń JSW do dbania o własne bezpieczeństwo są zachęcani także pieniędzmi. Za "poprawę stanu bezpieczeństwa i higieny pracy" każdy z nich może co miesiąc dostać ekstra premię - do 500 zł. Spółka rezerwuje na to 2 miliony złotych miesięcznie.

Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki odpowiedzialny za górnictwo w rządzie Jerzego Buzka, nie zostawia na tym pomyśle suchej nitki. - Można oceniać wyniki pracy, a nie bezpieczne zachowania. To może prowadzić do fałszowania statystyk wypadkowości - ostrzega Markowski.

Górnicza premia za rozum

Według osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pracy w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wprowadzenie systemu radiowej identyfikacji załogi przebywającej pod ziemią pozwoli na uniknięcie sytuacji, jaka miała miejsce na przykład kilka miesięcy temu w kopalni Rydułtowy-Anna.

Wtedy zasypany został jeden z chodników, a służby ratownicze nie wiedziały, ile osób przebywało w zagrożonym rejonie.

- Obecnie informacje o tym, ile osób pracuje w danym rejonie, posiada na dole sztygar, który zazwyczaj zapisuje dane w swoim notatniku. Ale nie zawsze górnicy przestrzegają przepisów. Czasami wchodzą tam, gdzie nie powinni, więc w razie wypadku trudno określić ich położenie - wyjaśniają eksperci od BHP.

Nowy system będzie zapobiegał takim sytuacjom. Na dole kopalni - w miejscach uznanych za zagrożone - umieszczane są elektroniczne bramki, które odbierają sygnał wysyłany przez maleńkie nadajniki (TAG), umieszczone w lampach górników lub przyczepione do transportowanego urządzenia. Gdy pracownik przejdzie pod taką bramką, momentalnie zostanie zarejestrowany w komputerze.

W czerwcu system wprowadzono w Pniówku, a od tego miesiąca specjalne czujniki będą monitorowały transport urobku na dole w kopalni Budryk.

- W przypadku materiałów oraz urządzeń sprowadzanych na dół kopalni, system pozwala śledzić trasę ich transportu i zapobiega kolizjom. Jeśli zda egzamin, zostaną nim objęte wszystkie kopalnie spółki - wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Cały system radiowej identyfikacji jest oparty na technice światłowodowej.

- Ten system monitoringu to ogromny skok technologiczny i przyszłość wszystkich kopalni. Jeśli przejdzie pomyślnie kilkumiesięczne próby, ogłosimy przetarg na jego zakup. Będzie oczywiście uruchamiany etapami, poczynając od miejsc najbardziej zagrożonych, do których należy zaliczyć rejony, w których mogą występować tąpania, wyrzuty metanu i skał, a także wyrobiska o dużej metanowości i miejsca o wzmożonym ruchu załogi - podkreśla Jerzy Dzierżęga, zastępca dyrektora zespołu energomechanicznego JSW.

Przy bramkach montowane będą dodatkowo ekrany ciekłokrystalityczne, na których przekazywane będą załodze informacje np. o konieczności wycofania się w przypadku pojawienia się niebezpieczeństwa w wyrobisku, albo o zakazie wchodzenia do określonych stref.

Wiadomości

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

menel (gość)

my dostalismy tylko 1 premie bhp a potem juz przelorzeni znalezli sposob na zabranie wystarzczylo ze ktos cos za duzo powiedzial :)

Karol (gość)

kiedy wkoncu skonczycie z zapraszaniem tego ignoranta intelektualnego Jerzego Markowskiego i jego wypowiedziami jako specjalisty? Jak moze sie facet wypowiadac na jakiekolwiek tematy, skoro nawet jego doktorat byl sfabrykowany i skopiowany z doktoratu profesora Karbownika. To ze pan Markowski zalozy okulary nie czyni z niego intelektualisty.

Jaker (gość)

Przyjadą na plac przed pracą, dwa, trzy piwka i na dół. Jakby tak w danym dniu postawić na bramie wejściowej alkomaty, to kopalnia nie pracuje.

ryl (gość)

premia nie do uzyskania powinno sie to nazywac bo jest nie do osiągnięcia.a po drugie wypłaty malejąco miesiąc o 100 zł to mają z czego dawac.no i okaże sie za pół roku że w kopalni wogóle nie ma wypadków i trzeba zwiększyc wiek emerytalny.A co do czujników to teraz się dowiedzą na górze że górnik jest lepszy od korzeniowskiego bo potrafi zmęczony po pracy zapieprzac z buta 3.5 metra na sekunde.

Więcej na temat: