W połowie sierpnia do miasta dostarczone zostaną trzy kolejne busy W połowie sierpnia do miasta dostarczone zostaną trzy kolejne busy

W połowie sierpnia do miasta dostarczone zostaną trzy kolejne busy (© fot. Aleksander Król)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od kwietnia mieszkańcy Raciborza podróżują nowoczesnymi autobusami, które wyprodukowano w Czechach.

W połowie sierpnia do miasta dostarczone zostaną trzy kolejne pojazdy. Wówczas po naszych ulicach będzie jeździło ich już dziewięć. A to dopiero początek wymiany taboru raciborskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, które na zakup autobusów dostało pieniądze z funduszy europejskich.

- Za dziewięć pierwszych pojazdów zapłaciliśmy ponad 4,7 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi ponad 3,4 mln zł - mówi Krzysztof Kowalewski, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Wkrótce zostanie rozpisany przetarg na kolejne 9 pojazdów. W sumie unijne dofinansowanie wynosi prawie 7 mln zł.

- Powoli pozbywamy się starych samochodów. Te nowe są o wiele bardziej ekonomiczne i bardziej przyjazne środowisku. Mało palą i nie musimy wydawać pieniędzy na remonty - dodaje szef firmy transportowej.

Mieszkańcy chwalą sobie przede wszystkim komfort jazdy.

- Czeskie autobusy są bardzo wygodne i jeżdżą bardzo cicho. Nie tak, jak te stare gruchoty, które ciągle się psuły. Raz spóźniłam się nawet z tego powodu do pracy. Teraz, taka sytuacja się już nie powtórzy. Nasze autobusy komunikacji miejskiej przypominają te dalekosiężne - mówi Bożena Jagnicka z Raciborza, która często podróżuje jednym z trzech wielkich pojazdów, jakie jednorazowo na pokład mogą zabrać 106 pasażerów.

Pozostałe autobusy firmy SOR Libchavy są mniejsze i przeznaczone dla 57 osób (25 miejsc siedzących).

Jak zapewniają kierowcy, nowe pojazdy są bardzo bezpieczne, wszystkie wyposażone w systemy ABS i EBS. Wewnątrz autobusów znajdują się elektroniczne tablice, na których wyświetlają się nazwy kolejnych przystanków. Tradycyjne kasowniki zastąpiły elektroniczne urządzenia. Wszystkie pojazdy przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!