Wyremontowaną ul Wyremontowaną ul

Wyremontowaną ul. Szyb Walenty jeździ się znakomicie - mówią kierowcy (© Fot. Agnieszka Widera )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Na remont dziurawej jak ser szwajcarski ulicy Szyb Walenty w Rudzie Śląskiej pracownicy ulokowanych na niej spółek czekali od dawna. Nową ulicą, wybudowaną z pomocą unijnych funduszy, dojeżdżają do pracy mieszkańcy kilku śląskich miast, w tym Zabrza.

Dominik Słomka bardzo chwali komfort jazdy po nowej, gładkiej asfaltowej nawierzchni.

- Wreszcie mogę dojechać do firmy po równej i płaskiej jak stół drodze. Wcześniej była ona w fatalnym stanie. Raz wjechałem w taką dziurę, że omal nie uszkodziłem zawieszenia - opowiada zabrzanin. - Pracuję tutaj od dwóch lat i wcześniej musiałem jeździć slalomem - dodaje.

- Aby zachęcić firmy do inwestowania, trzeba było zadbać o dojazd do tutejszych działek - twierdzi Paweł Błażyca, szef Śląskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, którego siedziba mieści się właśnie przy ul. Szyb Walenty.

Przed przebudową ulica była niedostosowana do dużych obciążeń i sporego ruchu kołowego. A przecież do ulokowanych tam firm branży ciepłowniczej, górniczej, produkcyjnej, kursują codziennie ciężarówki.

- Droga miała nawierzchnię bitumiczną o szerokości 6,5 do 8,5 metra ze zwężeniami sięgającymi nawet połowy pasa ruchu, nienormatywnymi łukami sprawiającymi trudności w manewrowaniu samochodami ciężarowymi, co stanowiło zagrożenie dla użytkowników drogi - przypomina Jacek Otrębski, z Wydziału Dróg i Mostów rudzkiego magistratu.

Prace na kilometrowym odcinku od skrzyżowania z ulicą 1 Maja do ronda przy byłej kopalni Wawel obejmowały wymianę nawierzchni, regulację nieutwardzonych poboczy oraz modernizację ronda. Wykonano także nową kanalizację deszczową. Zmiany dobrze widoczne są też po zmroku, bo ulica zyskała 40 nowych latarni.

Roboty budowlane kosztowały ok. 4,3 mln zł, z czego blisko 40 proc. pozyskano z funduszy europejskich.AW, MAO

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!