18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół bł. Karoliny w Tychach. Największe organy na Śląsku czeka wielka inauguracja

Jolanta Pierończyk
Rok budowania organów w kościele bł. Karoliny w Tychach wieńczy sukces. W niedzielę, 23 grudnia, o godz. 17 – uroczyste poświęcenie przez arcybiskupa Wiktora Skworca i wielka inauguracja tych największych organów na Śląsku. O jeden głos mniej mają organy w kościele św. Anny w Lędzinach. Organy katedralne w Katowicach mają 43 głosy. Nowe organy w kościele bł. Karoliny mają 50 głosów. Większych organów mechanicznych na Śląsku nie ma.

Pierwsze dźwięki wydobędzie z tego instrumentu prof.Julian Gembalski, ekspert od organów, pod którego kierunkiem były budowane. Podczas mszy będą to głównie jego improwizacje. Podczas koncertu, który rozpocznie się o godz. 18, wykona oczywiście m.in. słynną „Toccatę” Bacha, która uchodzi za sprawdzian dla instrumentu.
– Nowe organy kościoła bł. Karoliny są wysokiej klasy instrumentem koncertowym i liturgicznym – mówi prof. Julian Gembalski. – Obok służby liturgii mogą więc przyczyniać się także do pielęgnowania kultury muzycznej parafii i miasta poprzez koncerty organowe i kameralne z udziałem organów.

Tak też myśli ks. prałat Józef Szklorz, proboszcz tej parafii, który już zaplanował całą serię koncertów oraz nowy cykl o nazwie Koncerty Karolińskie Organowe.

– Mieć jedne z największych na Śląsku organów mechanicznych to duma, ale i zobowiązanie - mówi. – Zobowiązanie wobec melomanów, a zwłaszcza miłośników muzyki organowej. Nie godzi się, by instrument tej klasy i tych rozmiarów służył tylko do akompaniowania podczas liturgii.
Wspomniane Karolińskie Koncerty Organowe odbywać się będą raz na kwartał. Patronatem objęli je metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc, oraz Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Ks. prałat Józef Szklorz nie ukrywa, że organy są zamknięciem budowy kościoła. Że w ten sposób parafia ma już wszystko. Warto zauważyć, że ten finał budowania przypadł w roku obchodów 25. rocznicy beatyfikacji Karoliny (!).

– Jestem świadom wielkości podjętego dzieła, które z pewnością wymagało dużego nakładu pracy i ofiarności całej wspólnoty – napisał abp Wiktor Skworc w liście zapowiadającym swoje przybycie na poświęcenie.

Organy w Karolinie mają 50 głosów. Więcej głosów mają tylko organy w kościele św. Anny w Janowie, ale tam są organy pneumatyczne. – Traktura mechaniczna jest precyzyjniejsza. Poprzez siłę nacisku na klawisz organista jest tu w stanie kontrolować zadęcie piszczałek – tłumaczy Piotr Nowakowski, tyski organmistrz, który zbudował te organy .
Jego zdaniem, jest to najcenniejszy system. Może droższy, ale i najtrwalszy, a przy tym niezawodny. Jeśli ktoś go nie uszkodzi celowo, to i sto lat bez naprawy wytrzyma. Pod względem jakości zajmują pierwsze miejsce.

Bożonarodzeniowe koncerty w tyskim kościele bł.Karoliny z organami w roli głównej

13 stycznia, godz. 18
Koncert Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Przy organach zasiądzie Stanisław Pielczyk.
W programie m.in. jego improwizacja na temat kolęd oraz „Koncert organowy B-dur” Haendla._

20 stycznia, godz. 18
Koncert kolędowy w wykonaniu prof._Juliana Gembalskiego oraz sopranistki Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej. _W programie głównie improwizacje Gembalskiego na temat kolęd

27 stycznia, godz. 18
Przy organach zasiądzie słynny tyski organista,
Henryk Jan Botor. Wystąpi także chór parafii bł. Karoliny pod dyr. W. Gwiszcza

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto