Drogowa Trasa Średnicowa jest najważniejszą inwestycją regionalną Drogowa Trasa Średnicowa jest najważniejszą inwestycją regionalną

Drogowa Trasa Średnicowa jest najważniejszą inwestycją regionalną (© fot. Marzena Bugała)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Drogowa Trasa Średnicowa jest najważniejszą inwestycją regionalną, jeśli chodzi o tworzenie systemu transportowego. Pełni rolę komunikacyjnego kręgosłupa. Budowana jest z udziałem ogromnych unijnych środków. Już teraz każdego dnia przez katowicki odcinek trasy w godzinach szczytu przejeżdżają ponad trzy tysiące pojazdów, a w ciągu całej doby - prawie 40000!

Docelowo DTŚ przebiegać będzie od Katowic (od rozplotu dróg krajowych 79 i 86 w kierunku Warszawy, Krakowa i Bielska) przez Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską, Zabrze do Gliwic (do szlaku dróg krajowych nr 88 i 4). Do tej pory powstało już 15 km głównej trasy od granicy Zabrza i Rudy Śląskiej (rejon ul. Klary) przez Rudę Śląską, Świętochłowice, Chorzów, do węzła z ulicą Murckowską w Katowicach.

Od roku 2001 trwają prace przygotowawcze na obszarze "DTŚ Zachód". Prezydenci Gliwic, Zabrza i Rudy Śląskiej stworzyli warunki do budowy. Zapewnili mieszkańcom budynków, które musiały być wyburzone, mieszkania zamienne. Pomagali też w kupowaniu nieruchomości.

W marcu 2008 r. zakończono przebudowę infrastruktury podziemnej. Obecnie prowadzone są tam roboty drogowo-mostowe. Mają się zakończyć w kwietniu 2011 roku.

W ramach negocjacji do umowy finansowej podpisanej w 1998 r. na częściowe kredytowanie przez Europejski Bank Inwestycyjny budowy DTŚ, podzielono przedsięwzięcie na "DTŚ Wschód" i "DTŚ Zachód". Na pierwszą część uzyskano kredyt w wysokości 180 mln euro. "DTŚ Zachód" w Rudzie Śląskiej miała zapewnione środki z budżetu państwa, z kredytu w EBI oraz z unijnych funduszy strukturalnych w dyspozycji regionu (ZPORR).

Na pozostały odcinek "DTŚ Zachód" planuje się przeznaczyć finansowanie - 160 mln euro z kredytu EBI, 75 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Pozostałe środki pochodzić będą z rezerwy subwencji ogólnej oraz z budżetów miast Zabrze i Gliwice. (AMC)


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!