Ks. Paweł Kontny, zamordowany przez żołnierzy Armii Czerwonej w Lędzinach, ponieważ stanął w obronie kobiet, został bohaterem komiksu Lindy Zygi z LO w Bieruniu. Komiks o ks. Pawle Kontnym zdobył I nagrodę.

Linda Zyga, drugoklasistka LO w Bieruniu, zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie”, zorganizowanym przez Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie.

Na konkurs wpłynęło 401 prac. Były to komiksy przedstawiające epizod z wydarzeń ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa. Bohater mógł być fikcyjny lub prawdziwy.

Linda poświęciła swój komiks lędzińskiemu księdzu Pawłowi Kontnemu, zamordowanemu przez Sowietów w lutym 1945 roku tylko dlatego, że stanął w obronie kobiet, które napastowali.

Nagrody zostały wręczone 7 czerwca 2013 r. podczas III Festiwalu Komiksów Historycznych w Centrum Edukacyjnym im. J. Kurtyki w Warszawie. Linda udzieliła wywiadu dla TVP Warszawa.

Ks. Paweł Kontny zaczyna żyć w świadomości młodych lędzinian. Jest to druga praca, o której wiemy, że powstała na temat tego księdza. Pierwszą napisała Anna Hycki z IV LO w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach. Obie prace poświęcone ks. Kontnemu zdobyły pierwsze nagrody.

Warto wiedzieć, że...


Ks. Paweł Kontny pochodził z Paprocan. Do proboszcza paprocańskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa trafił jego katechizm oraz list do niego adresowany. W tym kościele ks. Paweł Kontny odprawiał msze podczas wojny (XI 1939- XI 1941), nim został skierowany do Lędzin, gdzie zakończył swoje krótkie życie.
Tak się złożyło, że w parafii sąsiadującej z parafią paprocańską, w bł. Karolinie, wikarym jest bliski krewny ks. Pawła, ks. Piotr Kontny, którego dziadek był rodzonym bratem bohatera komiksu Lindy Zygi.

Przeczytaj także
KREWNY PRAWIE ŚWIĘTEGO

Wydarzenia Kulturalne | Wiadomości Kulturalne

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!