Na osiedlu Staszica zbudowano chodniki i parking Na osiedlu Staszica zbudowano chodniki i parking

Na osiedlu Staszica zbudowano chodniki i parking (© fot. arc)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Nie musimy już jeździć dookoła, żeby z głównych ulic miasta dostać się do domu. Teraz nasza droga jest o połowę krótsza - cieszą się mieszkańcy osiedla Staszica, którym miasto zbudowało obwodnicę.

Do tej pory na osiedle prowadziła bowiem tylko jedna droga dojazdowa. Wiodła od ulicy Warszawskiej, którą zbudowano jeszcze w latach 70. XX wieku. Dlatego, żeby dojechać do domu, mieszkańcy musieli zataczać spore koło.

- Chcąc wjechać na osiedle z alei Jana Pawła II, skąd teraz przez ulicę 11 Listopada biegnie łącznik z Wrocławską, mieszkańcy musieli pokonać prawie dwukilometrowy odcinek drogi sąsiednimi ulicami. Taką trasę musiała pokonać też karetka, wioząca chorego z osiedlowej przychodni do szpitala przy al. Jana Pawła II. Dzięki obwodnicy karetka pokonuje zaledwie 872 metry - podkreśla Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka jastrzębskiego Urzędu Miasta.

Odkąd mieszkańcy mają swoją obwodnicę, łatwiej mogą dojechać do przychodni, szpitala, ale także innych ważnych instytucji w mieście.

- Czujemy się też bezpieczniej, wiedząc, że służby ratunkowe mają krótszą drogę dojazdu do naszych domów - mówi pani Halina, emerytka z osiedla Staszica.

Inwestycja kosztowała miasto ponad 2 miliony złotych, z czego ponad 1,288 mln zł pochodziło z funduszy europejskich.

W ramach prac przebudowano część ronda Sikorskiego, łączącego ulice: Piłsudskiego, Cieszyńską i Jana Pawła II - robotnicy utworzyli nowy wlot prowadzący do ulicy 11 Listopada. Stąd biegnie teraz 320-metrowy odcinek drogi, prowadzący do ulicy Wrocławskiej, którą również miasto przebudowało.

Wykonano tam kanalizację deszczową i studzienki ściekowe, zbudowano chodniki, a całą drogę oświetlono. Powstał też parking ze 149 miejscami postojowymi.

- Teraz przyjemnie się tu parkuje. Co ważne, są też dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych - mówi pan Krzysztof.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!