Z nowej nawierzchni na ul Z nowej nawierzchni na ul

Z nowej nawierzchni na ul. Kopaniny cieszą się rowerzyści. To najlepsze połączenie z lasem

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ponad 1,6 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich otrzymała gmina Wyry na gruntowną przebudowę ul. Kopaniny w Wyrach.

To przeszło 73 proc. wartości inwestycji. Bez tych pieniędzy remont mógłby nie dojść do skutku jeszcze przez bardzo długie lata, bo przeszło 2,2 mln zł potrzebnych do jego przeprowadzenia gmina nie była w stanie pokryć ze swoich środków. A remont był już wyjątkowo pilny, bo ul. Kopaniny to główny dojazd do oczyszczalni ścieków przy ul. Wagonowej i leżących w pobliżu terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. Korzystają z niej regularnie nie tylko kierowcy samochodów dostawczych, ale i rowerzyści jeżdżący nią w kierunku lasów pszczyńskich. Jej stan od dawna jednak pozostawiał sporo do życzenia.

Projekt przebudowy był gotowy już w 2006 roku, ale brakowało pieniędzy, żeby wprowadzić go w życie. Z pomocą przyszła Unia Europejska. 13 sierpnia 2009 r. gmina podpisała umowę o dofinansowanie projektu z Województwem Śląskim. Prace ruszyły niedługo po tym.

Do końca tego kwartału udało się wykonać większość prac remontowych, m.in. rozebrano podbudowy wraz z frezowaniem nawierzchni, usunięto warstwę humusu, ułożono warstwę wiążącą nawierzchni na całej długości ulicy oraz zakończono budowę kanalizacji deszczowej na odcinku ponad 450 metrów.

Teraz przyszła pora na roboty wykończeniowe (plantowanie i humusowanie terenu, czyli wyrównywanie i nawiezienie żyznej ziemi oraz zasianie trawy). Jednocześnie wykonywana jest przebudowa istniejących zjazdów do pól i posesji, wykonywanych z kostki brukowej. Od czasu ich wykonania minęło już kilka lat, do tego pojawiło się parę nowych domostw, na ulicę Kopaniny sprowadzają się wciąż kolejni mieszkańcy.

Choć część robót trzeba było przełożyć ze względu na majowe ulewy, powinny się zakończyć w terminie, tj. 15 września br. Przebudowanych zostanie 1.800 m drogi. Na koniec położonych zostanie na niej pięć progów zwalniających i ustawione będą znaki drogowe. Ulica jest przejezdna. Utrudnienia występują tylko w miejscach przebudowy zjazdów.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!