Zanim rozpocznę opowieść o Moskwie, napomknę o dwóch wskazówkach, które przydadzą się podróżującym po miastach Rosji. Po pierwsze pociągi tutaj są baaaardzo długie. Na dworzec w Petersburgu przybyliśmy piętnaście minut przed odjazdem pociągu i ledwo zdążyliśmy dobiec pół kilometra do naszego wagonu. Po drugie - z przejścia dla pieszych korzystamy gdy tylko je zauważymy, ponieważ może minąć sporo czasu zanim natkniemy się na kolejne idąc wzdłuż sześciopasmowej ulicy.

Do Moskwy zajechaliśmy wcześnie rano - a zatem mogliśmy cały dzień zwiedzać, czekając na couchsurfera, który miał pojawić się wieczorem. Wysiedliśmy na Dworcu Leningradzkim, przywitani przez wypolerowane popiersie Lenina. Tuż po wyjściu na zewnątrz ukazał się nam mało zachęcający widok. Wokół dworca plątały się grupki przybyszów zza Kaukazu, wysiadując na brzegach chodnika, w pozycji "na kucki" nie wiadomo w jakim celu. Przygotowaliśmy się na ciężką przeprawę, ale szybko okazało się, że to miejsce, to wyjątek, który nie potwierdza reguły. Dworzec Leningradzki to podobno najniebezpieczniejsza okolica Moskwy i każdy nasz gospodarz, wchodząc w ten rejon od razu chwytał się za portfel. Centrum miasta jest natomiast całkowicie bezpieczne i jakby "oczyszczone" z podejrzanego elementu.

Moskwa zaskoczyła nas swoją ciszą i spokojem. W porównaniu do Sankt Petersburga było tu mniej ludzi na ulicach, mniej ludzi w metrze, a życie toczyło się jakby wolniej. Gdy opowiadaliśmy naszym gospodarzom o swoich odczuciach łapali się za głowę. To tak, jakbyśmy w Polsce kogoś próbowali przekonać, że w Warszawie jest spokojniej niż w Krakowie. Widocznie i w Polsce i w Rosji tak właśnie jest w okresie wakacji.

Największym przeżyciem pierwszego dnia była bez wątpienia wizyta w Mauzoleum Lenina. Wbrew opowieściom przewodnika nie ma do niego kilometrowych kolejek, za to procedury bezpieczeństwa zostały zachowane w pełni. Na początku trzeba zostawić wszystkie rzeczy łącznie z aparatem fotograficznym. Do mauzoleum wchodzi się gęsiego, mijając najpierw naprężonych jak struna żołnierzy na warcie i wchodząc następnie do sali, w której przywódca rewolucji leży w szklanej, przezroczystej trumnie jak Królewna Śnieżka. Z tą różnicą, że ma na sobie czarny garnitur zamiast białej sukienki. Na szczęście na tym podobieństwa się kończą i żaden książę nie przybędzie aby wyrwać śpiącego z wiecznego snu... Z boku pada czerwone światło - jako symbol rewolucji, z góry - białe, jako symbol nie wiadomo czego, bo przecież Lenin nie wierzył w nic, prócz własnej idei. W ślad za tym doświadczyliśmy w Moskwie rozdwojenia jaźni narodu rosyjskiego. Drugiego dnia znaleźliśmy się w tak zwanym centrum wystawienniczym ZSRR, którego budowę rozpoczął Stalin w latach trzydziestych. Jest to areał imponujących budynków - molochów w stylu bizantyjskim ze zdobieniami według zaleceń realizmu socjalistycznego. W dniu, w którym się tam pojawiliśmy, z okazji jakiegoś święta na zewnątrz ustawiono lunapark, a w środku handlowano szwarc-mydłem i powidłem. Naszej uwadze nie umknęły automaty z wodą sodową o różnych smakach - taki samych, jak smaki oranżadek w woreczkach, sprzedawanych w Polsce w latach osiemdziesiątych. Pijąc jaskrawożółty, strzelający bąbelkami płyn, wróciliśmy na chwilkę w czasy dzieciństwa.


Wiadomości

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

tadeusz (gość)

Jest co zobaczyc !!!!

Polecam przewodnika - jak bedziesz chcial -= napisz

tadejurkiewicz@hotmail.com