Nowoczesne "Flirty" obsługują trasę Tychy-Katowice Nowoczesne "Flirty" obsługują trasę Tychy-Katowice

Nowoczesne "Flirty" obsługują trasę Tychy-Katowice. Jeżdżą też w góry i do Częstochowy (© Fot. Mikołaj Suchan)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Cztery nowoczesne i szybkie pociągi typu "Flirt" już od grudnia 2008 r. ułatwiają życie wielu podróżnym. Dlatego też pod koniec ubiegłego roku podpisano umowy na dostawę kolejnych, nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych - tym razem ośmiu "Elfów" z bydgoskiej firmy PESA.

Kontrakt warty jest ponad 187 milionów złotych - blisko 109 milionów złotych stanowi dotacja z funduszy europejskich, resztę wyłoży Samorząd Województwa Śląskiego.

- Dużo podróżuję. Co najmniej trzy razy w tygodniu muszę być w Gliwicach. Tymczasem dotarcie tam z Mysłowic nie należy obecnie ani do najłatwiejszych, ani do najszybszych - ocenia mysłowiczanka Agnieszka Górnik.

Wraz z pojawieniem się "Elfów" prędkość i komfort jej podróży poprawi się. Każdy z pociągów ma bowiem pomieścić 450 pasażerów (z czego 200 na miejscach siedzących) i rozwijać maksymalną prędkość 160 kilometrów na godzinę. Wiadomo już też, że składy kursować będą na trasie Częstochowa- Katowice-Gliwice oraz Gliwice-Mysłowice-Jaworzno Szczakowa, ułatwiając tym samym połączenie mieszkańcom Mysłowic z tymi miastami. Dwa pierwsze "Elfy" będą dostarczone Śląskiemu Zakładowi Przewozów Regionalnych w listopadzie. Całość kontraktu ma zostać zrealizowana do listopada 2011 roku.

Do tego czasu na Śląsku furorę robią "Flirty". Podróżni chwalą, że w środku składu znajduje się pomieszczenie na rowery, wózki dziecięce i duże bagaże. Są w nim też składane siedzenia dla osób niepełnosprawnych i stanowiska dla wózków inwalidzkich. Jakby tego było mało, dzięki poduszkom powietrznym "Flirt" rusza niemal bez wstrząsów. - Jeśli ktoś ma odpowiednią wiedzę i wiadomości, to prowadzi się go dużo łatwiej niż stare lokomotywy - śmieje się Andrzej Wójcik, maszynista z 27-letnim stażem, jeden z instruktorów, którzy szkolili z obsługi nowoczesnych pociągów. "Flirty" to obecnie najnowocześniejsze pociągi w regionie. Obsługują trasę Katowice -Tychy. W weekendy jeżdżą też do Zwardonia. Samorząd Województwa Śląskiego wydał na nie ponad 88 milionów złotych.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!