Obecnie robotnicy usuwają gruntową nawierzchnię Obecnie robotnicy usuwają gruntową nawierzchnię

Obecnie robotnicy usuwają gruntową nawierzchnię. Droga zyska solidną podbudowę (© Krzysztof Suliga)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Przebudowa ciągu ulic w Żarkach ma za zadanie rozwiązać kilka problemów.

Jednym z zasadniczych jest ucywilizowanie komunikacyjne osiedla 600-lecia, na którym stoją domki jednorodzinne i zlokalizowane są firmy. Inwestycja będzie możliwa dzięki pozyskaniu funduszów unijnych. Prace już trwają. Zakończyć się mają do połowy przyszłego roku.

Ulice na osiedlu 600-lecia trudno nawet nazwać tym mianem. Większość to po prostu drogi gruntowe. Tylko ok. 400 m z nich jest wyłożona tzw. trylinką, po której komfort jazdy też jest niewielki. Podczas opadów deszczu część ulic zamienia się w potoki, a długotrwałe opady czy też wiosenne roztopy powodują, że ciężko dostać się do posesji nie tylko samochodem, ale i pieszo. Problem wody rozwiązany zostanie dzięki kanalizacji deszczowej.

Na osiedlu nie ma chodników. A zamieszkuje na nim wiele rodzin z małymi dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. W bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji znajduje się gimnazjum i przedszkole. Starsze dziecie chodzące same do szkoły nie czują się bezpiecznie. Chodniki na pewno poprawią bezpieczeństwo.

Poprzez ulice osiedla 600-lecia - Kopernika, Chabrów, Serwin i Chryzantem - umożliwiony zostanie dojazd od drugiej strony do sanktuarium w Leśniowie, co jest sprawą bardzo istotną, ponieważ rocznie odwiedza je ponad 200 tys. osób.

Podczas ważniejszych kościelnych uroczystości dotrzeć samochodem w okolice klasztoru ojców paulinów nie jest łatwo.

Kolejny plus takiego rozwiązania to udostępnienie terenów zlokalizowanych przy przedłużeniu ul. Chryzantem pod budownictwo jednorodzinne i usługi. Do zabudowy i dla świadczenia działalności usługowej dopuszczono tam ostatnio w planie zagospodarowania teren o powierzchni 14 hektarów.

Taki wariant umożliwi także osobom jadącym od strony Janowa na żarecką targowicę dostanie się na nią bezpośrednio przez Leśniów.

Koszt inwestycji to 3 mln 757 tys. zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie unijne.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!