Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najczęstsze błędy podczas szukania pracy

Materiał Partnera Zewnętrznego
Szukanie pracy może być frustrujące. Tysiące rozesłanych CV i listów motywacyjnych, setki telefonów oraz kilkanaście rozmów, które nie przyniosły spodziewanego efektu. Być może nieskuteczne poszukiwania nowego pracodawcy nie są pozbawione przyczyny? Sprawdź, czy nie popełniasz czasem najczęściej popełnianych błędów w szukaniu pracy.

Istnieje kilka czynników, które decydują o tym, że pracodawca nie zdecydował się na naszą kandydaturę. Bardzo często sami jesteśmy sprawcami takiego stanu rzeczy. Ubieganie się o nową posadę to w dzisiejszych czasach dość trudna sztuka, ale jej tajniki nie są niemożliwe do opanowania.

1. Brak konkretnego celu
Wysyłanie swoich aplikacji gdzie popadnie nie jest rozsądnym pomysłem. Nikt nie ma przecież uniwersalnego wykształcenia oraz wszelkich umiejętności, które sprawdzą się w każdym zawodzie. Zanim więc przystąpisz do szukania pracy, sprecyzuj, jakie tak naprawdę branże Cię interesują. W ten sposób zawęzisz obszar poszukiwań i lepiej rozeznasz się co do konkretnych wymagań pracodawców. Warto pamiętać, że nawet skuteczne znalezienie pracy w trybie masowego rozsyłania swoich dokumentów rekrutacyjnych może okazać się naszym przekleństwem i szybko zrezygnujemy z nowego zajęcia, bo to najzwyczajniej nas przerośnie.

2. Źle skonstruowane CV i list motywacyjny
Na temat porad napisania prawidłowego CV i listu motywacyjnego powiedziano już chyba wszystko. Nadal jednak ludzie skreślają swoje szanse na zatrudnienie po błędnie skonstruowanych dokumentach aplikacyjnych. Pomijając już kwestie poprawności językowej, odpowiedniego zdjęcia i innych technicznych kwestii, bardzo często osoby ubiegające się o pracę zapominają, że CV i list motywacyjny (podobnie jak nasz cel) nie mogą być uniwersalne. Jeśli w trakcie swojego życia zajmowaliśmy się różnymi rzeczami, warto w CV zawrzeć tylko te, które zrobią wrażenie na pracodawcy i będą jakkolwiek związane z branżą firmy, do jakiej staramy się dostać.

3. Chaotyczne szukanie pracy
W poszukiwaniach nowego etatu obowiązkowe są cierpliwość i konsekwencja. Jeśli z naszych starań o pracę wyszły nici, to nie należy się poddawać i skrupulatnie wertować kolejne ogłoszenia. Tych warto szukać w miejscu, gdzie niemal do zera zminimalizujemy możliwość spotkania pracodawcy niegodnego zaufania. Najpopularniejszym obecnie sposobem szukania pracy jest przeglądanie ofert w Internecie. Ogłoszeń najlepiej szukać w renomowanych serwisach, zawierających oferty z przeróżnych branż, np.: praca.money.pl. Dobrym rozwiązaniem będzie również baczne śledzenie ogłoszeń z Urzędu Pracy.

4. Złe pierwsze wrażenie
Błędów popełnianych podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest bez liku, a to przecież ten etap jest w zasadzie decydujący o naszej przyszłości w danym procesie rekrutacyjnym. Nie ma lepszego momentu na „sprzedanie siebie” niż bezpośrednia rozmowa z potencjalnym pracodawcą. To, jak wypadniemy w jego oczach, zależy od wielu czynników. Ważny będzie zarówno nasz wygląd i ubiór oraz doświadczenie i sposób, w jaki odpowiadamy na zadane pytania. W cenie podczas rozmów kwalifikacyjnych są zawsze: pewność siebie, pogodny nastrój, brak schematyczności, szczerość oraz formalna grzeczność. Nie należy również zapomnieć o wcześniejszym przygotowaniu się do takiego spotkania. Choćby zarysowana wiedza na temat działalności firmy, do której aplikujemy pomoże, a już na pewno nie zaszkodzi, osiągnąć cel w postaci etatu.

Artykuł opracowany przez portal Money.pl
Autor: W. Chentkiewicz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto