Maciej Wesołowski jest jednym z czterech polskich wolontariuszy na mundialu w RPA Maciej Wesołowski jest jednym z czterech polskich wolontariuszy na mundialu w RPA

Maciej Wesołowski jest jednym z czterech polskich wolontariuszy na mundialu w RPA (© fot. Rafał Romaniuk)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Mistrzostwa świata w RPA obsługuje 15 tys. wolontariuszy. Ubrani w charakterystyczne zielone stroją służą pomocą kibicom, dziennikarzom i zaproszonym gościom nie tylko na stadionach. Wśród nich znalazło się czterech Polaków. W Johannesburgu od początku mistrzostw stacjonuje Maciej Wesołowski.

Do Afryki przyleciał za własne pieniądze. FIFA nie zapewnia transportu, okazuje się też, że wolontariusze we własnym zakresie muszą zorganizować sobie nocleg.

- Transport i zakwaterowanie to największe problemy. Szkoda, że FIFA nie zorganizowała noclegów w jednym miejscu dla wszystkich wolontariuszy. Każdy mieszka w innym rejonie Johannesburga, a wiadomo, jakie są tu odległości. Nawet nie mamy szans spotkać się po pracy. W nocy nikt nie chodzi przecież na piechotę, bo to nieodpowiedzialne - mówi Wesołowski. Dwa lata temu skończył SGH, dziś pracuje w rodzinnych Kielcach w jednym z ośrodków SPA.

- Wiem, że wielu ludzi zastanawia, po co to robię. I że dokładam do interesu. Niby tak, ale gdybym chciał kupić bilety na wszystkie mecze, na których byłem, zapłaciłbym dwa razy drożej. Kocham piłkę, zawsze marzyłem, by obejrzeć na żywo choć jeden mecz mistrzostw świata - stwierdza polski wolontariusz.

Podczas mundialu odpowiada głównie za pomoc w pracy dziennikarzom w Johannesburgu. Przed meczami można go spotkać w ogromnym biurze prasowym na stadionie Soccer City, dostarcza składy, statystyki, przyjmuje zgłoszenia, gdy awarii ulegnie łącze internetowe. Ale nie tylko. - Przed każdym meczem jestem na płycie boiska. Ustawiam podium dla fotoreporterów. Potem mogę zostać, tak aby nikomu nie przeszkadzać. Dzięki temu miałem okazję zobaczyć z metra Diego Maradonę czy podpatrzeć, jak układa stopę Leo Messi, gdy wykonuje rzut rożny - wspomina Wesołowski.

Aby zostać wolontariuszem w RPA, musiał przejść długą drogę. Z 15 tys. zakwalifikowanych organizatorzy przewidzieli tylko 3 tys. miejsc dla osób z zagranicy. - Pierwszy etap rekrutacji polegał na wypełnieniu formularza w internecie. Trzeba było m.in. wybrać język, w którym potrafię się porozumiewać. Co ciekawe nie było na liście polskiego. Do połowy marca nie dostałem żadnej informacji zwrotnej. Myślałem, ze mi się nie udało, ale pewnego dnia odebrałem mejla od komitetu organizacyjnego. Zaproszono mnie do ambasady RPA w Warszawie. Odpowiedziałem na pięć pytań, rozmawialiśmy o wzajemnych oczekiwaniach. Chętnych było 30 osób z Polski. Wybrano cztery. Dopiero tydzień po Wielkanocy dowiedziałem się, że przeszedłem rekrutację - opisuje.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!