Powstańcy 1921 roku zajęli prawie cały obszar plebiscytowy Powstańcy 1921 roku zajęli prawie cały obszar plebiscytowy

Powstańcy 1921 roku zajęli prawie cały obszar plebiscytowy (© FOT.NAC)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Powstania zbrojnym atakiem na integralność terytorialną Niemiec? Wypowiedź Rascha budzi ogromne kontrowersje

Na Opolszczyźnie rozpoczęła się gorąca dyskusja na temat tego, jak upamiętnić w przyszłym roku 90. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. Została sprowokowana przez Norberta Rascha, szefa Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie, który napisał kontrowersyjny list do marszałka województwa opolskiego. Stwierdził w nim, że powstania śląskie były tragedią rodzinną i zbrojnym atakiem na integralność terytorialną suwerennego kraju, jakim były Niemcy.

Przypomnijmy, że w przyszłoroczne obchody 90. rocznicy III powstania śląskiego zaangażowany jest także marszałek województwa śląskiego i Ministerstwo Kultury.
Zdaniem Rascha, plebiscyt i powstania były już nadmiernie wykorzystane w komunistycznej propagandzie o "odwiecznie polskim Śląsku".

Dietmar Brehmer, lider Mniejszości Niemieckiej na Górnym Śląsku, nie ma wątpliwości, że wiele zrobiono, aby zbliżyć historyczne oceny Niemców i Polaków.
- Ale nasze stanowisko jest takie, że nie należy czcić militarnych rocznic zmian terytorialnych. Należy szukać takich przykładów, które zbliżają oba narody. Sądzę też, że najwyższy czas, aby powstania przestały dzielić, tym bardziej że funkcjonujący podział na Niemców, Ślązaków i Polaków to nic innego jak echo lat 1919-21 - mówi i dodaje, że właśnie wówczas dało to początek erze mniejszości narodowych w Europie. - Prawnie uznano naszą mniejszość w Polsce i polską w Niemczech - kończy.
Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska, uważa, że potrzebne jest nowe, lepsze spojrzenie na obchody rocznic. - Wolne od nacjonalistycznych naleciałości.

Wystąpienie Mniejszości Niemieckiej oceniam jednak negatywnie. W ostatnich latach dokonał się przełom w ocenie wydarzeń 1921 roku. Nikt nie neguje, że miały one charakter bratobójczej walki. Jednak nadal wiedza historyczna przegrywa ze stereotypami - mówi Gorzelik.

Nie rozumie obecnego stanowiska Norberta Rascha. - Reakcja jest spóźniona. Przedstawiciele Mniejszości, zasiadając we władzach województwa opolskiego, mieli szansę na wyartykułowanie swoich wątpliwości wielokrotnie, posiadając realne wpływy na kształt rocznicy, a tego nie robili - dodaje.

Choć już pojawiły się komentarze, że wystąpienie Mniejszości Niemieckiej ma na celu zwrócenie uwagi na jej przedstawicieli przed wyborami samorządowymi, Gorzelik jest daleki od formułowania takich ocen.

- Każdy ma prawo wybrać dowolny czas na swoje oświadczenia. Jeśli temat skończy się tylko na tym, to będzie na pew-no w ten sposób komentowane. Jest jednak pożądana dyskusja nad formułą różnych rocznic, aby była spójna opcja niemiecka, polska i śląska.


Wiadomości

Komentarze (17)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Prosze mowic i pisac po POLSKU a nie Polsko-Amerykanska GWARA!! (gość)

Niech pan zagladnie do slownika od czasu do czsu i zaznajomi sie z Angielskimi wyrazami zanim pan zacznie uzywac te spolszczone Amerykanskie idiotyzmy myslac ze pan jest bardzo "Inteligentny"!. Bezmyslne uzywanie spolszczonych Amerykanskich wyrazow w naszej Ojczystej Polskiej Mowie tylko znaczy o panskiej bezmyslnej i beszczelnej jezykowej durnocie!. To tylko kilka idiotyzmow uzywanych w dzisiejszym DZ. Prosze czytac i PLAKAC poniewaz nasz Polski jezyk idzie do diabla dzieki dziennikarzom takim jak pan, panie CICHY!!. Jak mozna codziennie zasmiecac nasz jezyk Polski takimi slowami jak: "kwestia"?'"informacja"?, "formacja","kontrowersja", "integralnosc","terytory"????. Prosze mowic oraz pisac po POLSKU!!!

krwawy felek (gość)

podobnie jak AKowce co w kanałach sie ciupciali a jak najszło wyzwolenie to piersi po medale wystawiali i kase wielką. No i pampersy. Do żywotnio

Andrzej, wnuk powstanca (gość)

Jestem wnukiem powstanca, jego brat byl po drugiej stronie, obaj byli bezrobotni, z latami tych powstancow zaczelo sie mnozyc, zwlaszcza za czasow ZBWOiD-u. wystarczylo potwierdzenie znajomych, doszlo do tego, ze licza, lata urodzin najmlodsi powstancy mieli 5, 6 lat! Nic dziwnego, ze synek znajomego widzac obwieszonego (jak gneralissmusa) orderami tzw. powstanca, na pytanie kim chcialbys byc jak dorosniesz, odpowiewdzial: POWSTANCEM!!!

pytajacy (gość)

Ma tu byc 12 komentarzy. Gdzie sie podzialy? Czyzby znowu polska, demokratyczna cenzura zadzialala?

gryf (gość)

Przyjdą Nasi to tych najazdowych z czasów komuny sie przesunie na Wilno Lwów nazad skąd przyleżli, w myśl powiedzonka tu cytuje " nie szucim zljemli skónd nas lut, tak nam popomusz Buk"

Svobodny Szloonzouk (gość)

Andrew napisał:

kolonizatorzy widze że chcą odzyskac swoje ziemie ! zaraz drudzy zaczną się upominac o Lwów i Wilno ! troche pokory się niektórym przyda! widzę że nie potraficie sie pogodzic z tym że nie udało się przez kilkaset lat zrobić z Ślązaków-Niemców tak jak wielkim pana nie udało się zrobić z Ukraińców i Litwinów-Polaków!Na Poloukoov Nous ńy przemelały! :-)

Kris (gość)

Trzeba w końcu odczarować te powstania. I zacząć mówić prawdę. To nie było nic dobrego dla Śląska, tylko przepychanka krwawiących Niemiec z Polakami.

nicko (gość)

Jestem jak najbardziej za raschem. Trzeba znaleźc złoty środek. To tak, jakby Ukraińcy czcili u siebie "bohaterów UPA" walczących i integralnośc Wołynia z resztą Ukrainy. Tez wzbudza to mieszane uczucia u Polaków. Z powstaniami jest podobnie.

Andrew (gość)

kolonizatorzy widze że chcą odzyskac swoje ziemie ! zaraz drudzy zaczną się upominac o Lwów i Wilno ! troche pokory się niektórym przyda! widzę że nie potraficie sie pogodzic z tym że nie udało się przez kilkaset lat zrobić z Ślązaków-Niemców tak jak wielkim pana nie udało się zrobić z Ukraińców i Litwinów-Polaków!

opolanin (gość)

W koncu Norbert Rasch ma racje. Nie rozumiem, dlaczego obchodzenie 90 rocznicy Powstania Slaskiego ma odbyc sie tylko ze strony polskiej. Nazywa sie to wtedy rocznica. W wypadku dygresji ze strony Norberta Rascha nazwa brzmi nieco inaczej. Jest prowokacja. Kto tu kogo prowokuje, umieszczajac takie prowokujace artykuly?
Zreszta Powstania Slaskie nie mialy znaczenia na tok historycznych wydarzen. Takie interpretacje "prowokowane" sa ze strony polskiej.
Powstancom nadaje im sie range zwyciezcow, a takimi nie byli.

z eu (gość)

slazacy.O te ziemie sa odwieczne spory i jedno trzeba stwierdzic,ze to zasrani politycy sa ich przyczyna.Spolecznosc wielonarodowa zyje w zgodzie w wielu innych krajach dopuki szowinistyczni politycy nie zaczna podbuzac i manipulowac.Tak jest ze Slaskiem i teraz ,nalezy do Polski i co robi rzad polski ?...ma gleboko w dupie cale spoleczenstwo slaskie i Slask.Dalej wyciaga tylko fakty wygodne dla swoich wygodnych pociagniec politycznych.Polacy potrafia tylko dobrze przypominac i ucztowac rocznice wydazeniowe,ale cos zrobic zeby ludziom bylo i zylo sie lepiej tego nie potrafia,chyba ze ktos trzyma ich za morde - jak za okupacji i za komuny.

zas (gość)

...z Mniejszością Niemiecką. To Polskie ziemie. Koniec. Kropka. Nawiasem mówiąc, to sami ludzie "Solidarności" krytykując rządy PRL i umowy przez nie zawierane, praktycznie uznając, że PRL była nielegalna, podważyli i polskość Śląska, potwierdzaną po wojnie przez niesłuszne państwo. Więc ta głupia duskusja odbywa się na własne życzenie kolejnych rządów III Solidarnosciowej RP i jej polityki miłości bliźniego popierajacych. Czasem warto myśleć.