Z nowej drogi korzystają nie tylko inwestorzy, ale i mieszkańcy Z nowej drogi korzystają nie tylko inwestorzy, ale i mieszkańcy

Z nowej drogi korzystają nie tylko inwestorzy, ale i mieszkańcy (© Fot. Agnieszka Widera )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Już nie po wertepach grożących urwaniem zawieszenia, ale asfaltową drogą dojeżdżają pracownicy spółek ulokowanych przy ul. Szyb Walenty w Rudzie Śląskiej.

- Aby zachęcić firmy do inwestowania, trzeba było zadbać o dojazd do tutejszych działek - twierdzi Paweł Błażyca, szef Śląskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, którego siedziba mieści się także przy ul. Szyb Walenty.

Świętochłowice są jednym z udziałowców parku.

- Wiem o nowej drodze, że jest dobrze wykonana. To duża korzyść dla inwestorów - mówi Adam Pol, dyrektor jednej ze spółek działających w ŚPPT.

Przed przebudową ulica nie była dostosowana do dużych obciążeń i ciężkiego ruchu kołowego.

Tymczasem do ulokowanych tam firm branży ciepłowniczej, górniczej, produkcyjnej, kursują codziennie ciężarówki.

- To była droga o nawierzchni bitumicznej, szerokości 6,5 do 8,5 metra, ze zwężeniami sięgającymi połowy pasa ruchu, nienormatywnymi łukami sprawiającymi kierowcom ciężarówek duże trudności w manewrowaniu. W tym stanie droga nie była bezpieczna - mówi Jacek Otrębski z Wydziału Dróg i Mostów rudzkiego magistratu.

Prace na kilometrowym odcinku trasy obejmowały wymianę nawierzchni, regulację nieutwardzonych poboczy oraz modernizację ronda. Wykonano także nową kanalizację deszczową, ulica zyskała czterdzieści nowych latarni.

Różnicę odczuli nie tylko kierowcy, ale i piesi. Dobudowano bowiem ciąg pieszo-rowerowy na całym przebiegu ulicy Szyb Walenty.

- Często zdarzało się, że miałam przemoczone buty po przejściu od przystanku na ul. 1 Maja na zajęcia w inkubatorze architektonicznym w ŚPPT - mówi Aleksandra, studentka II roku architektury Politechniki Śląskiej.

Roboty budowlane kosztowały około 4,3 mln zł, z czego blisko 40 proc. stanowiło dofinansowanie z funduszy europejskich.
Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!