Wyremontowana ul Wyremontowana ul

Wyremontowana ul. Szyb Walenty nie jest już udręką kierowców (© Fot. Agnieszka Widera )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Już nie po wertepach grożących urwaniem zawieszenia, ale asfaltową drogą dojeżdżają do firm pracownicy spółek ulokowanych przy ulicy Szyb Walenty w Rudzie.

- Aby zachęcić firmy do inwestowania, trzeba było zadbać o dojazd do tutejszych działek - twierdzi Paweł Błażyca, szef Śląskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, którego siedziba mieści się również przy ul. Szyb Walenty.

Przed przebudową ulica nie była dostosowana do dużych obciążeń i ciężkiego ruchu kołowego, a do usytuowanych tam firm branż ciepłowniczej, górniczej, produkcyjnej duże ciężarówki kursują codziennie.

- Droga miała nawierzchnię bitumiczną, o szerokości 6,5 do 8,5 metra, z zawężeniami sięgającymi połowy pasa ruchu, nienormatywnymi łukami, sprawiającymi trudności w manewrowaniu samochodami ciężarowymi. Dla użytkowników drogi nie było to całkiem bezpieczne- przypomina Jacek Otrębski z Wydziału Dróg i Mostów rudzkiego magistratu.

Prace na kilometrowym odcinku od skrzyżowania z ulicą 1 Maja do ronda przy byłej kopalni Wawel obejmowały wymianę nawierzchni, regulację nieutwardzonych poboczy, modernizację ronda. Zrobiono także nową kanalizację deszczową (wcześniej z powodu niedrożnego odwodnienia woda gromadziła się w ubytkach jezdni). Zmiany dobrze widoczne są też po zmroku, bo przy ulicy stanęło 40 nowych latarni. Różnicę odczuli nie tylko kierowcy, ale i piesi. Dobudowano bowiem ciąg pieszo-rowerowy na całym przebiegu ulicy Szyb Walenty.

- Zdarzało się, że po przejściu od przystanku na ulicy 1 Maja na zajęcia w inkubatorze architektonicznym w ŚPPT miałam przemoczone buty. Często musiałam też uciekać na pobocze przed pędzącymi ciężarówkami, a teraz to już jest inny świat - mówi Aleksandra, studentka drugiego roku architektury Politechniki Śląskiej.

Roboty budowlane kosztowały około 4,3 mln zł, z czego blisko 40 proc. stanowiły środki pochodzące z funduszy europejskich. AWWiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!