Kupimy 43 nowe autobusy - mówi Stanisław Paks, wiceprezes PKM Kupimy 43 nowe autobusy - mówi Stanisław Paks, wiceprezes PKM

Kupimy 43 nowe autobusy - mówi Stanisław Paks, wiceprezes PKM (© Fot. Krzysztof Szendzielorz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jeszcze w tym roku na drogi powiatu tarnogórskiego wyjedzie 10 nowoczesnych, ekologicznych i dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych autobusów. Na tym jednak nie koniec. Dzięki unijnemu dofinansowaniu Przedsiębiorstwo Komunikacji Pasażerskiej w Świerklańcu w ciągu trzech lat wymieni dwie trzecie pojazdów. To dobra wiadomość także dla mieszkańców Siemianowic Śląskich.

Autobusy linii 5 kursujące z Tarnowskich Gór do Katowic przejeżdżają przez nasze miasto, zatrzymując się na dziewięciu przystankach.

- Dojeżdżam "piątką" do pracy, cieszę się, że wysłużone ikarusy zostaną zastąpione nowymi autobusami - mówi Remigiusz Kempka.

Realizowany projekt wart jest 53 mln zł, zaś 37 mln zł stanowi dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. PKM Świerklaniec zakupi 43 nowych autobusów, w tym 18 przegubowych i 25 krótkich. - Zakładamy, że dostawy rozpoczną się w październiku tego roku i zakończą się w listopadzie 2012 roku - mówi Stanisław Paks, wiceprezes PKM Świerklaniec. W tym roku do zajezdni w Świerklańcu ma trafić 10 autobusów krótkich. Teraz PKM dysponuje 87 autobusami, w tym dwie trzecie z nich obsługuje 23 linii autobusowych w regionie. Paks dodaje, że firma już teraz dysponuje 15 pojazdami, które mają nie więcej niż 6 lat.


Autobusy, które wkrótce pojawią się na trasach, będą miały system tzw. dynamicznej informacji pasażerskiej. Wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdów zostaną zamontowane ekrany, które będą powiadamiały o najbliższym przystanku na trasie. Ta informacja będzie także przekazywana przez głośniki. Takie rozwiązania ułatwią podróżowanie także osobom niewidomym i niedowidzącym. Obniżone podwozia autobusów oraz zamontowane w nich rampy pomostowe ułatwią wjazd do autobusu wózków inwalidzkich i dziecięcych.
Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!