Obwodnica Bytomia ułatwia komunikację w regionie Obwodnica Bytomia ułatwia komunikację w regionie

Obwodnica Bytomia ułatwia komunikację w regionie (© Fot. Lucyna Nenow )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Dzięki budowie bytomskiego odcinka Obwodnicy Północnej Aglomeracji Górnośląskiej znacząco odciążony został ruch w centrum tego miasta, ale inwestycja ma także pozytywny wpływ na Tarnowskie Góry.

Obwodnica Północna ma pełnić rolę jednego z najważniejszych korytarzy drogowych w regionie Górnego Śląska i usprawnić komunikację między największymi aglomeracjami miejskimi. Poprawiła ona już komunikację z miastami sąsiednimi oraz przejazd przez Bytom na dłuższych trasach. Teraz jadąc w stronę krajowej drogi nr 4 z Radzionkowa nie trzeba już przebijać się przez zakorkowane centrum Bytomia. Korzystając z gotowych dwóch odcinków obwodnicy można w komfortowych warunkach skrócić sobie trasę.

To wszystko także dzięki unijnemu dofinansowaniu.

Zakończony w ubiegłym roku drugi odcinek obwodnicy kosztował 83 mln zł. Aż 62 mln zł pochodzi właśnie z funduszy europejskich.

Także na kolejny, trzeci odcinek obwodnicy znaczna część środków pochodzić będzie z UE. Mimo zmniejszenia szacowanych kosztów inwestycji ze 110 do 83 milionów złotych dotacja została utrzymana w przyznanej wcześniej wysokości i wyniesie ona 79 proc. całkowitych kosztów, czyli 65,7 mln zł. Dzięki temu w Bytomiu przebudowana zostanie także część ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego, która łączy miasto z Zabrzem.

Obecnie trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia inwestycji.

To już ostatni etap przed uzyskaniem zezwolenia i rozpoczęciem budowy kolejnego odcinka, który z pomocą środków z funduszy europejskich poprawi komunikację w mieście i regionie. Rozpoczęcie robót planowane jest na wrzesień.

Jednocześnie trwają prace nad przebudową ulic Łagiewnickiej i Świętochłowickiej. Ułatwi ona komunikację mieszkańcom Szombierek i Łagiewnik. Łatwiej też będzie wydostać się z centrum Bytomia w kierunku Świętochłowic. Wzdłuż drogi powstał nowy chodnik i ścieżka rowerowa.
Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!