Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddział neonatologiczny w Tychach: fotel do kangurowania i badania przesiewowe

Jolanta Pierończyk
Fotel do kangurowania dla wcześniaków w szpitalu wojewódzkim w Tychach
Fotel do kangurowania dla wcześniaków w szpitalu wojewódzkim w Tychach Mat. prasowe
Oddział neonatologiczny w szpitalu wojewódzkim w Tychach ma fotel do kangurowania dla wcześniaków. Ma też w swojej ofercie badania przesiewowe bada nie USG przezciemiączkowego i stawów biodrowych. Badania te pozwalają na ocenę mózgu i stawów biodrowych noworodków. Normalnie wykonuje się je tylko u dzieci, które mają wskazania do takich badań.

Od kilkunastu dnia na neonatologii szpitalu wojewódzkiego w Tychach jest specjalny fotel do kangurowania, czyli przytulania sposobem „skóra do skóry”. Przeznaczony jest dla mam wcześniaków. - Mamy maluchów urodzonych o czasie i po porodach o niepowikłanym przebiegu mogą swoje dzieci tulić, głaskać, karmić, kangurować bez ograniczeń. Mamy wcześniaków, dzieci wymagających wzmożonej opieki lekarskiej, leżących w inkubatorach albo monitorowanych przez aparaturę medyczną mają utrudniony kontakt ze swoim dzieckiem, dlatego staramy się im pomagać - mówi Anna Rudzińska, wolontariuszka z Fundacji Nutricia będącej fundatorką fotelu dla tyskiego szpitala.
- Nie ma porównania z krzesłem, który mieliśmy do dyspozycji do tej pory - mówi jedna z młodych matek.
Fotel jest obity miękką skórą. Można się na nim huśtać, obracać lub po prostu leżeć z wyciągniętymi nogami na podnóżku. Wygląda na komfortowy.
- I jest taki – zapewnia jedna z mam, która korzysta z niego odkąd tylko pojawił się na oddziale neonatologicznym.
Nowy fotel jest też bardzo wygodny do karmienia. Ponadto jest też do dyspozycji ojców wcześniaków.- Kangurowanie pozwala budować ojcu więź z dzieckiem i umożliwia kolonizację organizmu dziecka jego fizjologiczną florą bakteryjną– mówi Iwona Banaś, pielęgniarka oddziałowa oddziału neonatologicznego.
Do końca roku na tym oddziale ma się pojawić jeszcze jeden taki fotel.
Fotel, jak już wspomnieliśmy, jest darem Fundacji Nutricia, z którą szpital wojewódzki nawiązał współpracę w zeszłym roku. Jest drugim efektem tej współpracy.Pierwszym był grant edukacyjny na szkolenie laktacyjne dla położnych, pielęgniarek i lekarzy, którzy mają sprawować opiekę nad kobietą podczas ciąży, porodu, połogu.
Szpital wojewódzki w Tychach jest też jednym z nielicznych na Śląsku, gdzie każdy noworodek przechodzi na oddziale neonatologii przesiewowe bada nie USG przezciemiączkowego i stawów biodrowych. Badania te pozwalają na ocenę mózgu i stawów biodrowych noworodków. Normalnie wykonuje się je u tych dzieci, które mają wskazania do badań. W Tychach przechodzą je profilaktycznie wszystkie dzieci. Badania wykonuje ordynator oddziału neonatologii, dr n. med. Jarosław Groszko wraz z asystentami. Sprzęt, na którym wykonywane są badania, jest darem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z 2013 r.
Efektem tych badań są przypadki wykrycia nieprawidłowości rozwojowych i chorób u pozornie zdrowych dzieci już na najwcześniejszym etapie ich życia. To pozwala na podjęcie leczenia już w pierwszych dniach po porodzie i zwiększa szanse na wyleczenie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto