ZKM w Zawierciu zamierza pozyskać unijne środki na nowy tabor ZKM w Zawierciu zamierza pozyskać unijne środki na nowy tabor

ZKM w Zawierciu zamierza pozyskać unijne środki na nowy tabor (© Fot. Patryk Drabek )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Po fundusze europejskie sięga nie tylko gmina Pilica i pozostałe gminy powiatu zawierciańskiego, ale także wiele innych sąsiednich miejscowości. W Sławkowie dzięki tym środkom prowadzony jest właśnie remont ulicy Fabrycznej.

Przebudowa obejmuje m.in. poszerzenie jezdni, ułożenie nowej nawierzchni, wykonanie chodników i parkingów. Ponadto w ramach prac przebudowane zostaną dwa skrzyżowania, a inwestycja kosztuje ponad 1,4 mln zł.

Unijne pieniądze nie tylko przeznaczane są na remonty dróg. W Jaworznie za pieniądze z funduszy europejskich zostanie kupionych 30 fabrycznie nowych autobusów. 20 mln zł dofinansowania na ten cel pozyskało Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie. O dofinansowanie podobnej inwestycji zabiega też Zakład Komunikacji Miejskiej w Zawierciu. Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, przedsiębiorstwo mogłoby kupić 7 nowych autobusów. Wniosek jest na liście rezerwowej i przedsiębiorstwo czeka na decyzję. ZKM wystąpił o 5,34 mln zł na zakup siedmiu autobusów spełniających europejskie standardy. Pozwoliłoby to na utworzenie dodatkowej linii pomiędzy Zawierciem a Ogrodzieńcem. To ważna inwestycja, zwłaszcza że w tym roku przestaje istnieć tamtejszy PKS.

Ważną inwestycją, którą już częściowo udało się wykonać za pomocą funduszy europejskich, jest przebudowa jednego z głównych ciągów komunikacyjnych biegnących przez Zawiercie. Projekt złożony przez Starostwo Powiatowe w ramach RPO otrzymał dofinansowanie 19,5 mln zł. Wartość inwestycji wynosi prawie 23 mln zł.

Przedsięwzięcie obejmuje m.in. modernizację drogi biegnącej ulicami Sikorskiego i Dmowskiego. Na tym skrzyżowaniu powstało już rondo. Kolejne pojawiło się na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego z Blanowską. Dalej prace biegną ul. Blanowską, Przyjaźni, Wyspiańskiego aż do drogi nr 78 w Lgocie Murowanej.
Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!