Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plany Kompanii Węglowej: Łaziska Górne. Kopalnie: Bolesław Śmiały i Ziemowit mają zostać połączone

Barbara Siemianowska
Plany Kompanii Węglowej: Łaziska Górne
Plany Kompanii Węglowej: Łaziska Górne KWK Bolesław Śmiały
Plany Kompanii Węglowej: Łaziska Górne. Połączeniu KWK Bolesław Śmiały i KWK Ziemowit ostro sprzeciwiają się samorządowcy powiatu mikołowskiego

Plany Kompanii Węglowej: Łaziska Górne

Kompania Węglowa (KW) chce połączyć dwie śląskie kopalnie w jeden zakład wydobywczy. Chodzi o KWK Bolesław Śmiały w Łaziskach i KWK Ziemowit w Lędzinach. I choć na razie oficjalna decyzja nie zapadła, tajemnicą poliszynela jest, że łączenie kopalń ma być receptą na kiepskie wyniki finansowe tej górniczej spółki. Podobna decyzja zapadła np. w sprawie kopalń Bobrek-Centrum w Bytomiu i Piekary w Piekarach Śląskich.

Pierwsze sygnały o planach restrukturyzacyjnych KW dotyczące połączenia kopalń pojawiły się w drugiej połowie października 2013 roku. Dziś mówi się o tym coraz głośniej. Dlatego samorządowcy z powiatu mikołowskiego zabrali w tej sprawie głos i wyrazili swój sprzeciw. Z inicjatywy Aleksandra Wyry, burmistrza Łazisk Górnych, powstał list do premiera Donalda Tuska, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, sekretarza stanu w ministerstwie gospodarki Tomasza Tomczykiewicza oraz prezesa Kompanii Węglowej SA, Mariana Turka.

Co znalazło się w liście? Wyrażenie obawy i niepokoju co do zasadności koncepcji łączenia kopalń odległych od siebie o 30 km, funkcjonujących jako dwa całkowicie odrębne zakłady wydobywcze. Samorządowcy pytają wprost: "Dlaczego tworzy się byt, który nie ma żadnego logicznego uzasadnienia, nie wpłynie na poprawę wyniku finansowego Kompanii Węglowej SA i dodatkowo zakłóci pracę dobrze funkcjonujących zakładów?".

Czy interwencja naszych samorządowców zmieni decyzję KW? Nie wiadomo. - Ostateczna decyzja w tej kwestii zapadnie dopiero w przyszłym roku, trudno wyrokować, czy plany połączenia tych kopalń zostaną zrealizowane - mówi Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej SA.
Zaś burmistrz Wyra mówi wprost: - Nie chodzi tylko o bezzasadność tego sztucznego połączenia, ale też o potencjalne szkody, które nowy układ może wyrządzić.

KWK Bolesław Śmiały nie jest w żaden sposób połączona, ani też nie graniczy swoim obszarem górniczym z żadną czynną kopalnią wchodzą w skład KW, jednak dzięki przyjętym rozwiązaniom od wielu lat jest powiązana technologicznie z Elektrownią Łaziska. To dwa duże zakłady pracy w Łaziskach, dające pracę mieszkańcom naszego powiatu.

Burmistrz Łazisk Górnych, Aleksander Wyra o planach restrukturyzacyjnych Kompanii Węglowej.

Jakie zagrożenie niesie połączenie kopalń "Bolesław Śmiały" i "Ziemowit"?
Kopalnie „Bolesław Śmiały” i „Ziemowit” nic nie łączy. KWK „Ziemowit” jest kilkakrotnie większa od KWK „Bolesław Śmiały”, w sposób niejako naturalny połączenie tych dwóch zakładów może łaziską kopalnię całkowicie zmarginalizować. Bolesław Śmiały produkuje węgiel głównie na potrzeby Elektrowni Łaziska. Przeniesienie zarządzania Bolesława Śmiałego do Ziemowita może zachwiać tą współpracą i w negatywnym wariancie doprowadzić do wyeliminowania lub znacznego ograniczenia dostaw węgla z Kompanii Węglowej do Elektrowni Łaziska. Dużą rolę w utrzymywaniu dostaw odgrywają bowiem lokalne kontakty, wypracowana przez lata dobra współpraca i związana z tym szybkość w podejmowaniu decyzji przez kierownictwa Bolesława Śmiałego i Elektrowni Łaziska.

W jaki sposób KWK "Bolesław Śmiały" powiązana jest z Elektrownią Łaziska?
KWK „Bolesław Śmiały” posiada Zakład Wzbogacania Miałów Węglowych, który produkuje węgiel o parametrach wymaganych przez Elektrownię Łaziska. Oba zakłady połączone są taśmociągiem, co znacznie obniża koszty transportu węgla.

Co świadczy o tym, że KWK "Bolesław Śmiały" i KWK "Ziemowit" to kopalnie perspektywiczne?
Ziemowit jest jedną z największych kopalń Kompanii Węglowej ze złożem na kilkadziesiąt lat. Jest kopalnią rentowną. Bolesław Śmiały jest całkowicie zrestrukturyzowaną, nowoczesną, ale bardzo małą kopalnią o wydobyciu ok. 6500 ton/dobę węgla handlowego netto. Wydobycie jest rentowne i nastawione głównie na odbiorców z energetyki zawodowej. Bolesław Śmiały posiada udostępnione pokłady węgla pozwalające na wydobycie bez istotnych inwestycji do roku 2028 z możliwością przedłużenia żywotności do 2040 roku po udostępnieniu głębiej zalegających pokładów.

Dlaczego ich połączenie mogłoby doprowadzić do zachwiania rynku? Jakie znaczenie mają: KWK "Bolesław Śmiały" i Elektrownia Łaziska dla powiatu mikołowskiego? Ilu pracowników zatrudniają oba miejsca pracy?
KWK „Bolesław Śmiały” zatrudnia 1589 pracowników, w tym 1410 z powiatu mikołowskiego. Elektrownia zatrudnia 504 pracowników, większość z powiatu mikołowskiego. Oba zakłady są technicznie przygotowane do współpracy do roku 2028 – w praktyce to piętnaście lat pewnej i stabilnej perspektywy bycia razem, a co za tym idzie stabilnego rynku pracy, „pewnego jutra” dla miasta i powiatu. Ograniczenie zbytu do Elektrowni Łaziska może oznaczać trudności dla Bolesława Śmiałego ze zbytem węgla w ogóle. Z kolei stabilna współpraca z Elektrownia Łaziska daje nadzieję na budowę nowych bloków energetycznych w Łaziskach Górnych (1000MW) po zakończeniu (do 2028-2030) pracy obecnych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto