Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie w Tychach - opaski dla seniorów, płatna opieka sąsiedzka

RED
Opaska dla seniorów - część projektu "Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie", który realizuje MOPS Tychy
Opaska dla seniorów - część projektu "Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie", który realizuje MOPS Tychy Mat. prasowy
Projekt "Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie" w Tychach realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Zakłada on m.in. wyposażenie wymagających opieki starszych osób w opaski, które nie tylko badają tętno i temperaturę ciała, ale też pozwalają wezwać pomoc. Zakłada on także drobną opłatę dla sąsiadów, którzy zechcą roztoczyć opiekę nad niesamodzielnym sąsiadem.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tychach ma dla seniorów opaski, które sprawdzą tętno i temperaturę, ale też pozwolą wezwać pomoc w razie potrzeby. Wystarczy wcisnąć przycisk SOS lub "upadek". Powiadomienie SMS-em może trafić do trzech wybranych osób.

Opaska ma także lokalizator, który moż pomóc w znalezieniu np. cierpiących na chorobę Alzheimera.

- Opaskę może dostać każdy niesamodzielny mieszkaniec miasta w wieku 60+ . Po złożeniu wniosku do MOPS, pracownik socjalny projektu przeprowadza wywiad z zainteresowanymi osobami –mówi Joanna Bebek, pracownik socjalny projektu "Po luzku, po sąsiedzku, u siebie".

W tej chwili takie opaski ma sześć osób.

Opaska jest jednym z elementów programu, na który tyski MOPS otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 1 777 257,90 złotych ( wkład własny gminy: 133 772,10 zł.).

Projekt zakłada też płatną pomoc sąsiedzką.

- Chodzi o to, by w jakiś sposób wynagrodzić osoby, które i tak pomagają swoim starszym, często samotnym sąsiadom. Dla nich to bardzo ważne, by pomagała im osoba której ufają, którą znają. Uczestnicząc w programie opiekunowie otrzymają za swoją pracę symboliczne wynagrodzenie – mówi Paweł Kasprzyk z MOPS w Tychach.

Do programu mogą zgłosić się także rodziny, które opiekują się swoimi bliskimi w podeszłym wieku. Będzie można wziąć udział w szkoleniach m.in. z opieki pielęgnacyjnej i spotkaniach w grupach wparcia.

Oprócz tego można skorzystać także z pielęgnacyjnych usług opiekuńczych (co najmniej 5 osób może skorzystać z rehabilitacji, a co najmniej 15 z usług pielęgnacyjnych). Każda z tych usług świadczona będzie od 1 – 3 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu.

- Problem starzejącego się społeczeństwa coraz bardziej nas dotyka. Dziś istotą pomagania jest odejście od pomocy instytucjonalnej na rzecz środowiskowej. W tym projekcie dedykowanym seniorom chcemy podtrzymywać i wzmacniać ich samodzielność – mówi Paweł Kasprzyk .

Projekt "Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie" realizowany będzie do 31 grudnia 2020 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto