Radni Sejmiku Województwa Śląskiego zaapelowali wczoraj do rządu i parlamentarzystów o kontynuowanie reformy samorządowej.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Podczas wczorajszej sesji w Katowicach jednogłośnie podjęli uchwałę, by te prace zintensyfikować zwłaszcza w zakresie decentralizacji finansów publicznych, uporządkowania kompetencji administracji rządowej i samorządowej na szczeblu wojewódzkim. Zastój reformy ma bowiem wpływ na osłabienie rozwoju lokalnej przedsiębiorczości oraz społeczeństwa obywatelskiego. - Chodzi nam o tańszy urząd i bardziej skoncentrowany sposób zarządzania - mówi Bogusław Śmigielski, marszałek województwa śląskiego. Tymczasem na szczeblu wojewódzkim - administracji rządowej reprezentowanej przez wojewodę oraz samorządowej - dublowane są instytucje dotyczące choćby służby zdrowia, ochrony środowiska, rejestracji zakładów.

- Gdyby znalazły się w jednym urzędzie, byłoby lepiej - dodaje marszałek. - W mojej ocenie ustawa o samorządzie powinna iść dalej tak, żeby województwem zarządzała jedna osoba - polityk wyłoniony w wyborach, a nie narzucony urzędnik.

Radni obradowali w historycznej sali Sejmu Śląskiego autonomicznego województwa w latach międzywojennych. Salę wzniesiono za pieniądze mieszkańców regionu, ale dziś całym budynkiem zawiaduje Warszawa i czerpie z tego korzyści. Radni śląscy muszą wynajmować pomieszczenia od urzędu wojewody.
- Wykazuję wolę przejęcia części tego budynku - mówi marszałek Śmigielski.

Wczorajsze posiedzenie Sejmiku zainaugurował wykład prof. dra hab. Józefa Ciągwy z Uniwersytetu Śląskiego pt. "90. rocznica powstania Województwa Śląskiego". 15 lipca 1920 roku Sejm Ustawodawczy nadał województwu autonomię. - Konstytucja śląska była pierwszą w dziejach II Rzeczpospolitej ustawą konstytucyjną - przypomniał profesor.

W ciągu 18 lat śląski parlament uchwalił około 500 ustaw. Nie za dużo. Para poszła w gwizdek głównie z powodu ostrych sporów politycznych. Wbrew pozorom autonomia miała też wielu przeciwników i musiała odprowadzać swoją nadwyżkę finansową do budżetu centralnego. Na szczególną uwagę zasługuje za to rząd śląski, zwany wówczas Śląską Radą Wojewódzką, w skład której wchodził z urzędu wojewoda i jego zastępca oraz pięciu radnych wybieranych na rok. To wyjątkowe połączenie administracji rządowej i samorządowej nie było tak konfliktowe, jak obecny układ: wojewoda - marszałek.

Wiadomości

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Józef Brzozowski (gość)

Obecna ordynacja wyborcza do Rady Miejskiej albo jest sknocona dokumentnie, albo mieszkańcy są traktowani jako niepełnosprawni psychicznie. Wyjaśniam dlaczego tak twierdzę:
W Żorach dwa osiedla to jest Pawlikowskiego i Sikorskiego stanowią jeden obwód wyborczy, i będziemy wybierać tam w najbliższych wyborach między innymi 6 radnych. Ale wyborca może postawić tylko jeden krzyżyk na liście. Oznacza to że wyborca tak naprawdę nie popiera jakiejś konkretnej osoby, ale partię polityczną a umiejscowienie tego krzyżyka przy jakimś nazwisku to tak naprawdę jest tylko chemi-semi-demi-demokracja czyli ciulanie w żywe oczy że możemy kogoś na takiej liście wybierać.
Wybory Prezydenta Miasta są jak najbardziej demokratyczne, bo tu naprawdę jak postawię krzyżyk przy konkretnej osobie, to oznacza że mój głos idzie tylko i wyłącznie na tę osobę

koń-kurs (gość)

Ponieważ Salon lojalnie popierał Platformę Obywatelską przez całe pięć lat, podobnie jak kandydaturę marszałka Komorowskiego, to teraz żąda od PO stosownego wynagrodzenia w postaci powierzenia samozwańczemu Komitetowi Obywatelskiemu Mediów Publicznych kontroli nad państwowym radiem i telewizją, no i oczywiście – nad pieniędzmi z tak zwanego abonamentu, którymi przyzwoici, oczywiście bez uwłaczającego godności nadzoru, już by się podzielili w całkowitej zgodzie. Bo przecież zgoda buduje, no nie?

Pragmatyk. (gość)

I w ten sposób wyłaniać burmistrzów, starostów i marszałków, kontraktowanych na kadencję.

Menedżerów, przygotowanych merytorycznie do zadań stawianych przed tymi urzędami.