Nowe elektryczne zespoły trakcyjne są nie tylko ładne, ale i wygodne, a do tego bardzo szybkie Nowe elektryczne zespoły trakcyjne są nie tylko ładne, ale i wygodne, a do tego bardzo szybkie

Nowe elektryczne zespoły trakcyjne są nie tylko ładne, ale i wygodne, a do tego bardzo szybkie (© Fot. Arkadiusz Ławrywianiec )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Otwierane na klawisz drzwi, nad każdym wejściem tablica wyświetlająca nazwy przystanków, klimatyzowane i monitorowane non stop wnętrza - nie ma się co dziwić, że cztery szybkie pociągi typu "Flirt", jakie od grudnia 2008 roku jeżdżą po śląskich torach, nadal robią wrażenie na podróżnych.

W środku składu znajduje się pomieszczenie na rowery, wózki dziecięce i duże bagaże. Są w nim również składane siedzenia dla osób niepełnosprawnych i stanowiska dla wózków inwalidzkich. Jakby tego było mało, "Flirt" rusza bez wstrząsów - to zasługa poduszek powietrznych.

- Jeśli ktoś ma odpowiednią wiedzę, to prowadzi się go dużo łatwiej niż stare lokomotywy - śmieje się Andrzej Wójcik, maszynista z 27-letnim stażem, jeden z instruktorów, którzy szkolili maszynistów w Katowicach.

"Flirty" kupione od szwajcarskiej firmy Stadler to obecnie najnowocześniejsze pociągi w regionie. Obsługują trasę Katowice-Tychy. W weekendy jeżdżą też do Zwardonia.

Samorząd Woj. Śląskiego wydał na nie ponad 88 mln zł.

Odbierając "Flirty", kolejarze nie ukrywali, iż cztery szybkie pociągi to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Pod koniec ubiegłego roku podpisano umowy na dostawę kolejnych nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych - tym razem ośmiu "Elfów" z bydgoskiej firmy PESA. Kontrakt warty jest ponad 187 milionów złotych - blisko 109 milionów złotych stanowi dotacja z funduszy europejskich, resztę wyłoży Samorząd Województwa Śląskiego.

Każdy z "Elfów" pomieści 450 pasażerów (200 na miejscach siedzących) i będzie rozwijać prędkość do 160 kilometrów na godzinę. Wiadomo już, że składy kursować będą na trasie Częstochowa-Gliwice oraz Gliwice-Jaworzno Szczakowa. Kiedy? Najpóźniej w listopadzie zostaną dostarczone Śląskiemu Zakładowi Przewozów Regionalnych dwa pierwsze "Elfy".

Całość kontraktu ma zostać zrealizowana do listopada 2011 roku. - Tyle trwa montaż pociągu. Każdy skład musi zostać wyposażony w elektronikę oraz niezbędne instalacje - wyjaśnia Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!