Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląska mowa w literaturze. Spotkanie z Jerzym Ciurlokiem, Alojzym Lyską, Markiem Plurą...

JOL
Wystawa "Silesius" w Tychach
Wystawa "Silesius" w Tychach Joanna Kucz-Pieczka
Śląska mowa w literaturze - to temat spotkania, jakie odbędzie się 20 lutego o godz. 17 w Dawnej Młótowni przy Katowickiej 9 w Tychach. Wezmą w nim udział Jerzy Ciurlok, Alojzy Lysko, Marcin Melon i Marek Plura. Spotkanie odbędzie się w kontekście trwającej tam do końca lutego wystawy "Silesius".

Spotkanie pt. "Śląska mowa w literaturze" odbędzie się w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, w przeddzień Dnia Mowy Ojczystej.
Spotkanie poprowadzi dr Krystian Węgrzynek, polonista komparatysta, miłośnik teatru awangardowego i Górnego Śląska. Wstęp wolny.

Uczestnicy spotkania "Śląska mowa w literaturze"

Jerzy Ciurlok
Felietonista i prezenter radiowy, satyryk i humorysta, poeta, kolekcjoner i bibliofil, peregrynator po przeszłości i teraźniejszości Śląska.
Od 1972 roku jest dziennikarzem. Przez ponad 30 lat w Polskim Radio Katowice. Od nowego tysiąclecia "wolny strzelec", pracujący dla różnych redakcji.
Od 1986 roku współtworzy Kabaret Masztalskich, który spopularyzował śląski humor i śląską mowę.
Autor oraz współautor książek, płyt, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów prasowych oraz publicznych spotkań.
W 2012 roku ukazał się zbiór jego felietonów pt. "Moje okno na Śląsk". Jest autorem tłumaczenia na język polski i śląski "Aforyzmów" Franza Kafki.

Alojzy Lysko
Z wykształcenia prawnik, z zawodu nauczyciel, z zamiłowania pisarz, publicysta, znawca historii i kultury Górnego Śląska. Urodził się w 1942 roku w Bojszowach.Debiutował w 1966 roku w "Poglądach" opowiadaniem "Ślązak". Od tego czasu opublikował setki artykułów i prac literackich w wielu pismach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. Był redaktorem gazety zakładowej "Ziemowit", międzygminnego miesięcznika "Rodni"a oraz 20 roczników Kalendarza Górniczego Kopalni „Ziemowit”. Napisał i opublikował kilkanaście książek, wśród nich:" Duchy i duszki bojszowskie" (1993), "Słownik biograficzny ziemi pszczyńskiej" (1995), "Echa pszczyńskiego lasu" (1996), "Klechdy pszczyńskie" (1997), "To byli nasi ojcowie"(1999), "Wisło, opowiedz..."(2000), "Nasze dziedzictwo" (2004), "Bojszowy w XX wieku" (2002).

Marcin Melon
Marcin Melon jest dziennikarzem, nauczycielem, Ślązakiem. Urodził się w roku 1979 roku w Bytomiu. Reprezentuje pokolenie, przy którym po naszymu niy śmiało sie godać, co by bajtel niy mioł problymów we szkole. Z powodu takiego podejścia płynnie mówi po polsku, ale za swój „język serca” uważa śląsko godka.
Działacz społeczny, założyciel i przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz edukacji regionalnej Silesia Schola, twórca autorskich programów nauczania o Śląsku oraz pomocy dydaktycznych dla nauczycieli. Laureat drugiego miejsca w trzeciej edycji konkursu na jednoaktówkę po śląsku. Autor cyklu powieści o kōmisorzu Hanusiku.

*******
Wystawa "Silesius" prezentuje sylwetki wybitnych postaci, których życiorysy zapisały się złotymi literami w dziejach Śląska. Zobaczymy tu m.in. Świętą Jadwigę Śląską, Evę von Tiele Winkler, Oscara Troplowitza, Jana Dzierżona, Karola Godulę, Johna Baildona, związanego z Tychami Augusta Kissa, Wojciecha Kilara, Georga Philippa Telemana, Wojciecha Korfantego i wielu innych.
Wyboru postaci, które pokazano na wystawie, dokonano w oparciu o pięciotomowe opracowanie pod red. Joanny Rostropowicz Ślązacy od czasów najdawniejszych do współczesnych oraz innych leksykonów biograficznych. Przy wyborze kierowano się nade wszystko zasługami postaci w danej dziedzinie artystycznej, formacyjnej, społecznej, politycznej, ekonomicznej oraz sportowej. Starano się podkreślić związek ich dokonań z kulturą i nauką europejską. Wystawa ma zachęcić do dalszych poszukiwań i odkrywania postaci kolejnych wybitnych Ślązaków.
Wystawę przygotował Związek Górnośląski. Wystawa pokazywana była w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bierun.naszemiasto.pl Nasze Miasto