Darowizny 1% często trafiają na konto Hospicjum Cordis   Darowizny 1% często trafiają na konto Hospicjum Cordis

Darowizny 1% często trafiają na konto Hospicjum Cordis (© Fot. Lucyna Nenow)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Izba Skarbowa podsumowała właśnie hojność mieszkańców województwa śląskiego i podliczyła środki, jakie wpłyną do organizacji pożytku publicznego z tzw. 1 procenta. Okazało się, że różne fundacje i instytucje mogą liczyć w tym roku na ponad 47 mln złotych!

- Jest to wprawdzie o 800 tysięcy złotych mniej niż w roku ubiegłym, ale suma jest i tak imponująca - mówi Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach, który tłumaczy, że zmniejszenie kwoty wynika przede wszystkim z korzystnych dla podatników zmian w przepisach prawa podatkowego.
- W 2008 roku podatnicy płacili podatek według trzech stawek 19, 30 i 40 proc., zaś w zeznaniach za 2009 rok rozliczali się według stawek 18 i 32 proc. - dodaje Kasprzak.

Z geograficznej mapy śląskiej hojności można wyciągnąć interesujące socjologiczne wnioski. Pieniądze płyną strumieniem z miast bogatszych, lepiej rozwijających się i nie tylko takich gigantów jak Tychy czy Gliwice, ale też z Pszczyny i Mikołowa, które stały się sypialniami dla bogaczy. Tam na odpisy zdecydowała się ponad połowa podatników!

Mieszkańcy województwa śląskiego przekazali na organizacje pożytku publicznego średnio po 38 zł 63 gr, przy czym najwięcej, bo po 51 złotych na ten cel przeznaczyli mieszkańcy Katowic i Bielska-Białej, które w regionie są liderami przedsiębiorczości. Najmniej, bo średnio po 30 zł 89 gr, zdecydowali się odpisać mieszkańcy Jastrzębia Zdroju, miasta, które przeżywa trudności związane z transformacją gospodarczą i ma silne tradycje robotniczo-związkowe. Podobnie było w przypadku mieszkańców północy województwa śląskiego np. Myszkowa czy Kłobucka, które tak jak cały obszar dawnego województwa częstochowskiego dopiero gonią resztę szybciej rozwijającego się regionu.

- Z naszych analiz wynika, że na odpis 1 proc. zwykle decydują się osoby lepiej zarabiające i lepiej wykształcone, generalnie, ci, którym wiedzie się lepiej i są bardziej świadomi społecznie - mówi Kasprzak.

Podobne mechanizmy można zaobserwować w całym kraju. Analiza ubiegłorocznych wpłat wskazuje, że najwięcej pieniędzy w ramach 1 proc. trafiło do organizacji pożytku publicznego od podatników z województw: mazowieckiego (95,1 mln zł), śląskiego (47,8 mln zł) i wielkopolskiego (32,9 mln zł).

Najmniej wpłat odnotowano z województw lubuskiego (7,23 mln zł) i świętokrzyskiego (7,24 mln zł). W sumie jednak do organizacji pożytku publicznego wpłynęło ogółem aż 380 mln złotych, zaś o pieniądze walczyło 7 tysięcy różnego rodzaju fundacji i stowarzyszeń.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!