W ciągu 3 lat zakupimy 43 nowe autobusy - zapewnia Stanisław Paks W ciągu 3 lat zakupimy 43 nowe autobusy - zapewnia Stanisław Paks

W ciągu 3 lat zakupimy 43 nowe autobusy - zapewnia Stanisław Paks (© fot. Krzysztof Szendzielorz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jeszcze w tym roku na drogi naszego regionu, w tym Piekar Śląskich, wyjedzie 10 nowoczesnych, ekologicznych i dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych autobusów.

Na tym jednak nie koniec. Dzięki pieniądzom z funduszy europejskich Przedsiębiorstwo Komunikacji Pasażerskiej w Świerklańcu w ciągu trzech lat wymieni aż dwie trzecie taboru. W naszym mieście mowa o 7 liniach autobusowych.

Realizowany projekt wart jest 53 mln zł, zaś 37 mln zł stanowi dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. PKM Świerklaniec kupi 43 nowe autobusy, w tym 18 przegubowych i 25 krótkich. - Zakładamy, że dostawy autobusów do naszej spółki rozpoczną się w październiku tego roku i zakończą się w listopadzie 2012 roku - mówi Stanisław Paks, wiceprezes PKM Świerklaniec. W tym roku do zajezdni w Świerklańcu ma trafić 10 krótkich autobusów. PKM dysponuje teraz 87 autobusami, w tym dwie trzecie z nich obsługuje 21 linii autobusowych w regionie. Dwie trzecie wyjeżdżających autobusów będzie zupełnie nowych. Wiceprezes dodaje, że firma już teraz ma 13 pojazdów, które mają nie więcej niż 6 lat.

Autobusy, które wkrótce pojawią się na trasach, będą miały też tzw. system dynamicznej informacji pasażerskiej. Wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdów zostaną zamontowane ekrany, które będą powiadamiały o najbliższym przystanku na trasie. Informacja będzie przekazywana przez głośniki. Te rozwiązania ułatwią podróżowanie także osobom niewidomym i niedowidzącym. Obniżone podwozia oraz zamontowane w nich rampy pomostowe ułatwią wjazd do autobusu wózków inwalidzkich i dziecięcych. Pojazdy będą wyposażone w monitoring.

- Cieszę się, że nowe autobusy trafią na nasze drogi. Starymi strach jeździć - ocenia Katarzyna Kiczka z Piekar.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!