Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Św. Klara, panna z bogatego domu, która założyła zakon ubogich pań. 800 lat historii

Redakcja
Była majętną panną, szlachcianką, starannie wykształconą. Zrezygnowała jednak z życia w dobrobycie, pięknych strojów i pałaców. Wybrała zakonny habit i ubóstwo. Stało się to 800 lat temu, 28 marca 1212 roku. Mowa o św. Klarze. Rok 2012 obchodzony jest przez klaryski jako rok klariański.

800-lecie istnienia zakonu klarysek uczcili także tyscy franciszkanie z parafii świętych Franciszka i Klary. Z tej okazji odbyło się dziś sympozjum, w którym była mowa m.in. o życiu św Klary i regule oraz jej towarzyszkach, a także historii i dniu dzisiejszym klasztorów klarysek.

Życie św. Klary zaczęło się ok. roku 1193 lub 1194. - Nie znamy dokładnie daty jej urodzin - mówił o. Syrach Janicki. - Znana jest tylko data jej śmierci: 11 sierpnia 1253 roku (i gdyby przyjąć pierwszą datę, to miałaby w chwili śmierci dokładnie 60 lat).
Wiadomo też, że przez 42 lata swojego klasztornego życia zmagała się z chorobą. Niestety, nie wiadomo, na co chorowała.

Jej pierwszymi współtowarzyszkami w nowym zakonie klarysek były m.in. jej matka Ortolana oraz dwie siostry Agnieszka i Beatrycze, a także Pacyfika, siostra przyjaciółki Klary, Benvenuta - znajoma Klary - i jej siostra Filipa, Balwina i jej siostra Amata, krewne Klary oraz Krystiana, też znajoma Klary.
Za życia św. Klary nazywano ten zakon damianitkami (bo związane były z kościołem św. Damiana) albo ubogimi paniami.

Śluby ubóstwa, jak powiedzieli franciszkanie podczas sympozjum, nie były czymś, na co ówczesne władze kościelne by się od razu zgodziły. Papież Innocenty III wprawdzie najpierw się zgodził, ale w regule już o tym nie wspomniał. Klara jednak nie zrezygnowała z walki o najwyższe ubóstwo, o które jej najbardziej chodziło w życiu zakonnym, i nie zaprzestała starań. Przywilej ubóstwa otrzymała od Grzegorza IX.

Zatwierdzenie reguły napisanej przez siebie samą doczekała się na łożu śmierci.

W Polsce klaryski pojawiły się w roku 1245. Pierwszy klasztor klarysek założyła bł. Salomea, siostra Bolesława Wstydliwego. Drugi - w 1257 roku - założyła księżna Anna, wdowa po Henryk II Pobożnym, synowa Jadwigi Śląskiej, siostra Agnieszki Praskiej, z którą korespondowała św. Klara. Trzeci klasztor klarysek w Polsce była dziełem św. Kingi, wdowy po Bolesławie Wstydliwym, szwagierki bł. Salomei.

W tej chwili w Polsce jest osiem klasztorów klarysek. Od kilku lat prowincja panewnicka stara się o założenie klasztoru klarysek na swoim terenie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto