Hasła na sztandarach, plakatach, tabliczkach, wata cukrowa, oranżada w folii, kiermasze i dumnie maszerujący górnicy, pielęgniarki... Szło całe miasto. Pamiętacie? To wspominamy

1 Maja - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy - od 1950 roku jest w Polsce świętem państwowym. Udział w pochodach organizowanych tego dnia przez dziesięciolecia dla jednych był obywatelską (albo partyjną) manifestacją patriotyzmu, dla innych obrzydłym przymusem. Władze stosowały różne formy „zachęty" do udziału w pochodach: od groźby zwolnienia z pracy, do wabienia luksusowymi towarami (michałki, krówki, kaszanki na festynach). Ludzie więc szli i szli...


Zobacz również:
Święto Pracy: Galeria plakatów propagandowych z PRL [ZDJĘCIA]

W ostatnich latach to już żaden przymus, bo też 1 Maja przestał się kojarzyć ze świętem komunistycznym. Zobaczcie. Najstarsze zdjęcia pochodzą z 1945 roku, ostatnie z 2016. Pokazują marsze na Dolnym i Górnym Śląsku, ale też w Sosnowcu i Częstochowie. Większość zrobili fotoreporterzy „Dziennika Zachodniego", Józef Makal i Jacek Tomeczek, a ubiegłoroczne Lucyna Nenow i Piotr Ciastek. Wykorzystaliśmy też zdjęcia Wratislaviae Amici oraz Henryka Jachyma z Zabrza. Przyjrzyjcie się Państwo. Może odnajdziecie tam siebie, swoich rodziców, dziadków, albo znajomych...

A jak to będzie dziś?

Święto Pracy na terenie woj. śląskiego obchodzone będzie w miastach:
- Zabrze godz. 09.00 - 13.00 - ul. 3 - go Maja, przy pomniku Wincentego Pstrowskiego. Liczba uczestników - 150 os.
- Bytom godz. 09.30 - 10.30 - ul. Piłsudskiego, przy pomniku Wolności. Liczba uczestników - 50 os.
- Będzin godz. 10.00- 11.00 - ul. Małachowskiego. Liczba uczestników - 150 os.
- Zawiercie godz. 10.00-12.00 - przebieg ulicami:
Leśna, Moniuszki, Szymańskiego, Kościuszki, 3-go Maja.
Liczba uczestników - 100 os.
- Częstochowa godz. 10.30 -13.00 - Plac Pamięci Narodowej. Liczba uczestników - 200 os.
- Katowice godz. 10.30- 11.30 - Pomnik Powstańców Śląskich. Liczba uczestników - 50 os.
- Tarnowskie Góry godz. 11.00-13.00 przebieg ulicami: Rynek, Krakowska, Piłsudskiego, Dworzec PKP, Pomnik poświęcony kolejarzom tarnogórskim. Liczba uczestników - 150 os.

Wiadomości

Komentarze (12)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Józefina (gość)

No i komu to przeszkadzało? Jakoś nie widzę smutku, wstydu tych niby pod "przymusem" w pochodach, Proszę zwrócić uwagę na stroje pań z lat 60-tych - widzę szyk i elegancję a nie to co stara się nam wmówić - szarość i nędza.

Jerzy (gość)

Komuno wróć mozna by rzec bo za komuny nie bylo SWIETA FLAGI ale cale Tarnowskie Gory byly oflagowane / tylko na 1-go maja / ale flagi byly. Dzisiaj 3-go maja przeszedlem przez centrum miasta i tzw. Srebrną drogą /ul. Krakowska /
i tu zaskoczenie na calej dlugosci tylko 2 slownie dwie flagi pod nr 13 i nr 20 /pochwala dla administratorow, że się nie wstydzą wywiesic FLAGI / Tyle na dzisiaj uwag. Mieszkaniec T. G. od 1961 r.

nauczyciel kmiotów (gość) (Gosc)

Kmiocie i nieuku zarazem, a skąd niby ty wiesz, jak wyglądał pracownik SB ?. A co do kapeluszy, to małolacie w Polsce je noszono jeszcze w latach 50-ych ubiegłego wieku, a wtedy to było UB a nie SB, a później już nie, więc SB ich nie nosiło.

stary komuch (gość)

Grim to skończony pajac na pochodzi 1 majowym z komuchami i w pierwszej ławce w kościele przyjmujący komunię !!!!

prawda o zawierciańskich jeleniach (gość)

Zawiercie to jeden wielki syf, bezrobocie bieda i pijaki reszta wyjechała za granicę albo uciekła jak najdalej, pogoniliście komunę – za to teraz macie biedę, bezdomność, bezrobocie i pełno innej zarazy. Byliście walnięci ?, nie chcieliście sierpa i młota, no to teraz mota, co mota - czyli BEZROBOTA ! - i dobrze wam jelenie !.

Gość (gość)

Teraz zmieniła się dup.a przyjaciół do lizania, z ZSRR na USA. Poza tym niewiele, władza koncernów i wykorzystywanie taniej polskiej siły roboczej, tak nas się teraz postrzega w tym najlepszym z ustrojów. Mamy wyrabiać zyski dla zachodnich koncernów bo własne przedsiębiorstwa i dorobek zniszczyliśmy.

Janek (gość)

No i co? Tak nam teraz lepiej Polacy? Pełne półki w sklepach, można jechać gdzie się chce....Tylko, że każdy ma każdego głęboko w du p i e! A większość i tak "liże tą wolność przez szybę rzeczywistości"!