Nowe elektryczne zespoły trakcyjne są nie tylko ładne, ale i wygodne, a do tego bardzo szybkie Nowe elektryczne zespoły trakcyjne są nie tylko ładne, ale i wygodne, a do tego bardzo szybkie

Nowe elektryczne zespoły trakcyjne są nie tylko ładne, ale i wygodne, a do tego bardzo szybkie (© Fot. Arkadiusz Ławrywianiec )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Otwierane na klawisz drzwi, nad każdym wejściem tablica wyświetlająca nazwy przystanków, kilmatyzowane i monitorowane non-stop wnętrza - nie ma się co dziwić, że cztery szybkie pociągi typu "Flirt", jakie od grudnia 2008 roku jeżdżą po śląskich torach, nadal robią wrażenie na podróżnych.

W środku składu znajduje się pomieszczenie na rowery, wózki dziecięce i duże bagaże. Są w nim również składane siedzenia dla osób niepełnosprawnych i stanowiska dla wózków inwalidzkich. Jakby tego było mało "Flirt" rusza bez wstrząsów - to zasługa poduszek powietrznych.

- Jeśli ktoś ma odpowiednią wiedzę, to prowadzi się go dużo łatwiej niż stare lokomotywy - śmieje się Andrzej Wójcik, maszynista z 27-letnim stażem, jeden z instruktorów, którzy szkolili maszynistów w Katowicach.

"Flirty" kupione od szwajcarskiej firmy Stadler to obecnie najnowocześniejsze pociągi w regionie. Obsługują trasę Katowice - Tychy. W weekendy jeżdżą też do Zwardonia.

Samorząd woj. śląskiego wydał na nie ponad 88 mln zł.

Odbierając "Flirty" kolejarze nie ukrywali, iż cztery szybkie pociągi to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Pod koniec ubiegłego roku podpisano umowy na dostawę kolejnych nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych - tym razem ośmiu "Elfów" z bydgoskiej firmy PESA. Kontrakt warty jest ponad 187 milionów złotych - blisko 109 milionów złotych stanowi dotacja z funduszy europejskich, resztę wyłoży samorząd województwa śląskiego.

Nowoczesnymi "Elfami" będą jeździć także mieszkańcy Świętochłowic, zwłaszcza ci, którzy dzisiaj dojeżdżają do pracy ze Świętochłowic do Zabrza i Gliwic.

Każdy z "Elfów" pomieści 450 pasażerów (200 na miejscach siedzących) i będzie rozwijać prędkość do 160 kilometrów na godzinę. Wiadomo już, że składy kursować będą na trasie Częstochowa - Gliwice oraz Gliwice - Jaworzno Szczakowa. Kiedy? Najpóźniej w listopadzie zostaną dostarczone śląskiemu zakładowi Przewozów Regionalnych dwa pierwsze "Elfy".

Całość kontraktu ma zostać zrealizowana do listopada 2011 roku.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!