Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szaro, buro i ponuro? Ależ nie, Śląsk to perła!

Redakcja
Rezerwat Przyrody Łężczok - jedna z przyrodniczych pereł  Śląska. Należy do sieci  Natura 2000, ale swój  udział w remoncie stawów  oraz grobli miał też katowicki Fundusz. Dziś Łężczok zaprasza turystów!
Rezerwat Przyrody Łężczok - jedna z przyrodniczych pereł Śląska. Należy do sieci Natura 2000, ale swój udział w remoncie stawów oraz grobli miał też katowicki Fundusz. Dziś Łężczok zaprasza turystów! arc.RDOŚ Katowice / K.Kociuba
Rozmowa o ekologii i ekonomii z ANDRZEJEM PILOTEM, prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Panie prezesie, co to jest środowisko?
Wszystko, co nas otacza...

A my - ludzie też?
Oczywiście. Człowiek jest przecież epicentrum środowiska, ma na nie ogromny wpływ. Może mieć - jak już wcześniej przecież bywało - szkodliwy i może mieć zbawienny.

Jakie powinno być środowisko? Wiem, pewnie pan powie, że przyjazne dla człowieka, czyż nie?
Powinno, ale do tego stwierdzenia istota naszego funkcjonowania w środowisku i dla środowiska przecież się nie sprowadza. Pomijając już oczywistość, że powinno być przyjazne dla wszystkich żyjących w nim istot, przede wszystkim powinno być czyste. Bo to oznacza poprawę jakości życia nas jako społeczeństwa, komfort psychiczny i zdrowotny, który chcemy mieć i do którego musimy dążyć. Niestety, postęp cywilizacyjny niesie ze sobą też wiele skutków ubocznych. A tych chcemy unikać.

Jak? Fundusz ma tu coś do powiedzenia - coś więcej niż to, co może jako instytucja finansująca?
Nie będę skromny i powiem, że Fundusz odgrywa znaczącą rolę w działaniach na rzecz środowiska. Ale jest też takie pojęcie jak współdziałanie - Funduszu, organizacji i stowarzyszeń ekologicznych oraz mediów. Ta współpraca jest bardzo ważna. Podam przykład - z pani "poletka". Ja ogromnie doceniam rolę mediów, bo choćby dzięki mediom udało się np. rozpoznać i wyselekcjonować śląskie bomby ekologiczne. Pokazać, jakim są zagrożeniem. Tamto wydanie "Dziennika Zachodniego" mam do dzisiaj w domu jako materiał poglądowy i nawet pokazuję je mojemu 11-letniemu synowi. To doskonały materiał edukacyjny.

Skoro już mówimy o edukacji, to jak widzi pan rolę Funduszu? Jest pan zadaniowcem, więc proszę o konkrety...
Proszę bardzo. Jeden z nich to gospodarka odpadami, kolejny - oczywiście bomby ekologiczne, ale nie tylko, bo przecież mamy nadal problem z nielegalnymi wysypiskami, choć mocno na szczęście się zmniejszył. A dlaczego? Bo dużo zrobiono w dziedzinie edukacji ekologicznej, chociażby poprzez edukację dzieci, która jest bardzo regularnie prowadzona przez różnego rodzaju organizacje ekologiczne.

Fundusz dotuje tego typu akcje?
Tak, ale gminy także bardzo mocno przykładają się do realizacji zdań proekologicznych. W tym roku znowu wspólnie będziemy "Sprzątać Świat". Wiem, że to wspaniała akcja, bo miałem przyjemność już w niej uczestniczyć jako wiceprezes WFOŚiGW - w 2010 roku w Koszęcinie. W tym roku będziemy "Sprzątać Świat" na terenie Nadleśnictwa Siewierz. Będziemy wspólnie promować wśród dzieci, młodzieży, ale też wśród dorosłych potrzebę dbałości o środowisko. A to, że w tego typu kampaniach uczestniczy najmłodsze pokolenie, jest bardzo budujące, bo niejednokrotnie młody człowiek potrafi swojego rodzica wiedzą ekologiczną wręcz zawstydzić. Poza edukacją, z pewnością ważnym zadaniem jest profilaktyka, czyli to co robimy na co dzień. Ale tu już muszę się pochwalić...

Proszę się więc chwalić...
Jeśli chodzi o profilaktykę zdrowotną, to nowością jest, że wysłaliśmy w tym roku dzieci na zimowiska za pieniądze Funduszu, czego wcześniej nie robiono. Przy udziale naszych środków skorzystało z feryjnego wypoczynku ponad 500 dzieci. Trzeba podkreślić duży udział ZHP w tej akcji. Miałem przyjemność odwiedzić takie zimowisko w ośrodku harcerskim w Kokotku i to, co zobaczyłem, napawa optymizmem - superzajęcia ekologiczne, które starsi harcerze organizowali dla młodszych. I warto dodać, że dzieci wypoczywały nie tylko w miejscowościach na terenie regionu, ale były też wyjazdy, obozy narciarskie. Generalnie, z całej zimowej akcji ZHP skorzystało ponad 3 tys. dzieci.

Trochę z "innej bajki" - Fundusz jest instytucją finansującą i wdrażającą programy unijne...
I tutaj przyszłość rysuje się niezwykle interesująco...

Tak, a co takiego się stało?
Może to zbieg okoliczności, ale tak się złożyło, że w dniu objęcia przeze mnie funkcji prezesa WFOŚiGW, czyli 18 grudnia 2014 roku w ministerstwie gospodarki podpisano umowę - porozumienie, które wskazuje nas jako instytucję wdrażającą w dużym projekcie kompleksowej likwidacji niskiej emisji w konurbacji śląsko-dąbrowskiej. Jest to ogromne, nie tylko logistyczne, lecz także finansowe przedsięwzięcie.

To jedyny taki projekt w kraju?
Tak, ale w tym sensie, że będzie prowadzony przez fundusz wojewódzki, bo w innych tego typu projektach środowiskowych, instytucją wdrażającą będzie NFOŚiGW. Cieszę się, że zostaliśmy wyróżnieni, bo potrzebujemy takiego wsparcia.

Sporo tego... Ale chyba pan nie powie, że Śląsk się nie zmienił?
Na to pytanie odpowiem, podając przykład. Kiedy pełniłem funkcję wicewojewody, dostałem zadanie, żeby zaopiekować się grupą ambasadorów, którzy przyjechali na Śląsk. Pełny autokar, pełna egzotyka - Urugwaj, Peru, Sri Lanka, Filipiny, Nigeria, ale też Skandynawia, Mołdawia... Przyjechali z dwudniową wizytą i wyjechali oczarowani Śląskiem!

Dobrze im się kojarzył?
Do tej pory mamy kontakty i jestem przekonany, że ci ambasadorzy stali się też ambasadorami naszego regionu, bo chcą tu wracać, bo usłyszałem podczas pobytu w jednej z ambasad: "Żałujcie, żeście tam nie byli!". Te stereotypy, że Śląsk to przemysłowy okręg, industrialny, najbogatszy, ale jest tu szaro, buro i ponuro, powoli odchodzą. Żeby to przyspieszyć, musimy działać, promować region. Bo mamy co!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto