Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlaki turystyczne i ciekawe miejsca

[email protected]
Przez teren powiatu siedleckiego, a także sąsiednich powiatów, przebiegają trasy trzech szlaków turystycznych.

Szlak Doliną Liwca (motorowy, rowerowy i pieszy). To aż trzy odgałęzienia trasy wiodącej drogami nr 697, 637 i drogą nr 62. Towarzyszy ona dolinie Liwca i jego dopływu - Kostrzynia.

  • Chodów - Mokobody - Budziszyn - Węgrów.

    W Chodowie skręcamy z trasy Siedlce - Sokołów Podlaski w drogę prowadzącą do Węgrowa. 12 km dalej na horyzoncie widnieje kopuła kościoła w Mokobodach. Świątynia pod wezwaniem św. Jadwigi powstała za sprawą Jana Onufrego Ossolińskiego, według projektu Jakuba Kubickiego. Dzieło znanego architekta miało być... Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie. Upadek powstania kościuszkowskiego pokrzyżował te plany, a znacznie mniejsza niż w pierwotnym projekcie budowla stanęła na przełomie XVIII i XIX wieku w Mokobodach.

    W odległości 5 km od Mokobód napotykamy miejsce pielgrzymkowe w Budziszynie - stojący w szczerym polu kościół, otoczony starymi drzewami, pod którymi uwagę przyciągają rzeźby i Droga Krzyżowa. Celem pielgrzymów jest sanktuarium Matki Boskiej Budziszyńskiej, z cudownym źródełkiem, którego woda leczy schorzenia oczu.

    Węgrów, w XVII i XVIII w prywatne miasto rodu Krasińskich herbu Ślepowron, swoim dawnym włascicielom zawdziecza Bazylikę pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP oraz kościół i klasztor Reformatów. Obie świątynie projektował Tylman van Gameren, ozdabiał freskami znany malarz włoski Michał Anioł Palloni, a rzeźbiarz Andrzej Schluter pozostawił w nich kilka znakomitych posągów. W zakrystii bazyliki znajduje się słynne metalowe zwierciadło, zwane Lustrem Twardowskiego, którego mag używał do czarnoksięskich sztuczek. Lustro ma przynosić pecha - Napoleon zobaczył w nim swoją klęskę w Rosji.
    W Węgrowie zwiedzimy także kościół protestancki z 1679 r., najstarszy drewniany zabytek w regionie, oraz XVII-wieczny cmentarz ze starymi kamiennymi nagrobkami szkockich tkaczy sprowadzonych tu przez Bogusława Radziwiłła, Dom Gdański i dawny zajazd z XVIII w.

  • Początek w punkcie połączenia drogi E-30 (Warszawa - Terespol) z drogą wojewódzką nr 697 - Trzebucza - Grębków (Sucha) - Grodzisk - Liw - Węgrów.

    Atrakcją Grębkowa jest neogotycki kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła, wybudowany na przełomie XIX i XX w. Fundatorami tego kościoła byli małżonkowie Eleonora i Stanisław Brogowiczowie, właściciele dóbr Trzebucza. Skręcając przed kościołem w drogę na Kopcie docieramy do Suchej (Muzeum Architektury Drewnianej) nad Kostrzynią. Po zwiedzeniu dworu i terenów muzealnych w Suchej wracamy do Grębkowa, gdzie obieramy kierunek na Węgrów (droga nr 697). W Karczewcu skręcić należy w prawo na Grodzisk, wieś położoną na wysokiej skarpie Liwca, na skraju której w XI wieku stanął gród obronny o rozmiarach porównywalnych do powierzchni Wawelu. Z dawnej warowni pozostały wysokie wały z punktem widokowym na rozległą, zieloną dolinę.

    Wracamy na trasę 697 - przed nami Liw z zespłem zamkowo-dworkowym i muzealną zbrojownią. Po zwiedzaniu Liwa (m.in. kościół p.w. Leonarda Opata) ruszamy do Węgrowa, mijając tzw. Liwskie Mosty, miejsce krwawych walk o przeprawy na rzece w 1831 r. pomiędzy powstańcami i armią Dybicza. Za Liwskimi Mostami warto skręcić w prawo na Wyszków, by po przejechaniu kilku kilometrów dotrzeć do Sowiej Góry. Widać stąd zieloną dolinę z pojedynczymi, starymi drzewami, którą przecina wijący się Liwiec. Sowia Góra to niezwykłe miejsce, zanurzone w tajemniczej aurze pogańskich obrzędów odprawianych na jej szczycie.

  • Początek w Węgrowie, droga nr 62 - Stara Wieś - Paplin - Kamionna (Baczki) - Łochów - Gwizdały. Trasa prowadzi z Węgrowa drogą nr 62 w kierunku Łochowa, nazywana jest szlakiem siedzib ziemiańskich.

    W Starej Wsi uwagę przyciąga pałac fundacji Bogusława Radziwiłła wzniesiony w latach 1655-1661, przebudowany w 1843 na neogotyk angielski. Obecnie mieści się tu ośrodek szkoleniowy NBP. We wsi jest także neogotycki kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła, wybudowany w latach 1866-71.

    Paplin to przede wszystkim piękny modrzewiowy dwór z połowy XVIII wieku. Bywał tu, kaptując stronników przed elekcją, przyszły król, Stanisław Poniatowski, po 1945 r. i upaństwowieniu zabytek mieścił m.in. szkołę rolniczą, a od 1995 r. należy do rodziny Toczyłowskich, która przywraca dawną świetność temu miejscu. Dwór otacza dobrze zachowany park z końca XVIII wieku.

    Kamionna, niegdyś siedziba szlachty wiejskiej, ma klasycystyczny dwór murowany z pierwszej połowy XIX wieku. Od pólnocy sąsiadują z nią Baczki, gdzie widok dużego dworu modrzewiowego rodu Starzeńskich z połowy XVIII wieku, zatopionego w zieleni starych drzew, wynagrodzi nam wszelkie trudy, a niezwykłe historie o podziemnych przejściach, tajnej kaplicy ariańskiej i ukrytej w starym lamusie loży masońskiej pobudzą wyobraźnię.


    Do Łochowa już tylko kawałeczek. Tutejszy dwór, zaprojektowany przez Bolesława Podczaszyńskiego w 1867 r., wyróżnia się żeliwnymi kolumnami w ganku i na werandzie. Szlak kończymy w Gwizdałach. Na końcu szlaku - w Gwizdałach nie ma tak wspaniałych budowli, jest za to Muzeum Gwizdków. Kolekcję kilku tysięcy gwizdków z całego świata można zobaczyć w Szkole Podstawowej.


    Szlak Powstań Narodowych. Rozpoczyna się w Stoczku Łukowskim i prowadzi przez Domanice – Iganie – Mokobody – Liw – Węgrów – do Miedznej. Szlak przebiega przez tereny, które były świadkiem walk w okresie Powstania Listopadowego.

    Szlak Doliną Bugu. Z Knychówka prowadzi przez Korczew (rezerwaty przyrody „Kaliniak”, „Dębniak” i Przekop” pałac Ostrowskich w Karczewie) – Gródek – Sadowne do Łochowa.



    Co jeszcze warto odwiedzić

    Bachorza - pałac z XVIII wieku;

    Broszków - rezerwat ornitologiczny "Stawy Broszkowskie";

    Chlewiska - dwór z połowy XIX w., obecnie Dom Pomocy Twórczej "Reymontówka";


    Czołomyje - pozostałości średniowiecznego grodziska, kościół p.w. śś. Szymona Słupnika i Tadeusza Judy z lat 1858-59;

    Korczew - pałac Kuczyńskich ("Siedlecki Wilanów") z pierwszej połowy XIX w., karczma z tego samego okresu, park dworski, rezerwaty przyrody „Kaliniak”, „Dębniak” i Przekop”

    Knychówek - późnorenesansowy kościół p.w. św. Stanisława Biskupa z XVII wieku;

    Krześlin - kościół podominikański i pobernardyński, zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku;

    Mordy - pałac Ciecierskich z pierwszej połowy XVIII w., z pozostałościami dawnych fos i wałów oraz parkiem, kościół p.w. św. Michała Archanioła z późnobarokową fasadą, na cmentarzu neogotycka kaplica z 1860 r.;

    Mościbrody - pałac z końca XIX wieku;

    Niwiski - dwór z drugiej połowy XVIII w., dwie późnobarokowe oficyny, obiekty podworskie;

    Patrykozy - zespół pałacowy z lat 1832-1843 ("Perła Podlasia"), kuźnia z XIX wieku;

    Skórzec - barokowo-klasycystyczny kościół p.w. św. Pawła z końca XVIII w. i klasztor Marianów;

    Stok Lacki - neorenesansowy pałac z 1875 r.;

    Wiśniew - ścieżka przyrodnicza "Lipniak";

    Wola Suchożebrska - zespół dworsko–parkowy;

    Zbuczyn Poduchowny - neobarokowy kościół p.w. św. Stanisława Biskupa i Anioła Stróża z końca XIX wieku;

    Żeliszew - pałac z końca XVIII w. i drewniany kościół p.w. Świętej Trójcy z tego samego wieku.

  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto